Marsz, krew, Bóg, wolność. Co kryją teksty hymnów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 10:00
- Przełomowe, krwawe i męskie historie stoją zazwyczaj za powstaniem hymnów. Kobiet w zasadzie w nich nie ma - mówił w Dwójce prof. Filip Mazurkiewicz.
Audio
  • Marsz, krew, bóg, wolność. Co kryją teksty hymnów (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Polscy kibice śpiewają hymn narodowy
Polscy kibice śpiewają hymn narodowyFoto: Shutterstock/Dziurek

Gość audycji "Spotkania po zmroku" podkreślał, że obecność Basi w polskim hymnie jest czymś wyjątkowym. - Znalazłem jeszcze wątki kobiece w Marsyliance, ale występują tam w postaci gwałconych żon i rozrywanych łon. Makabra! - opowiadał dr Filip Mazurkiewicz.

Postać kobieca to nie jedyny wyróżnik hymnu Polski na tle innych tego typu pieśni. - Jest on wyjątkowo skromny, a to dlatego, że nie powstał jako hymn - tłumaczył prof. dr hab. Paweł Łuków. - To była pieśń, która służyła zagrzewaniu do walki - dodawał.

Nasi gości opowiadali też o tym, dlaczego Piłsudski nie był fanem Mazurka Dąbrowskiego. Zwracali uwagę na wątek polski w hymnie Włoch i wątek europejski związany z hymnem Japonii. Mówiliśmy też o najdłuższym hymnie świata i szekspirowskiej strofce hymnu Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. dr hab. Paweł Łuków i prof. Filip Mazurkiewicz

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 18.00 

bch/mg

Czytaj także

Polskie barwy narodowe pochodzą z herbu... Litwy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 22:00
- Biało-czerwonej flagi używamy dopiero od I wojny światowej, a same barwy zostały ustanowione podczas powstania listopadowego - opowiadał Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina Burschów. Ewangelicy z Niemiec wybierają polskość

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 16:23
- Burschowie są dobrym przykładem na to, jak przebiegał proces polonizowania się – podkreślał prof. Karol H. Karski, opowiadając o losach wywodzącej się z Bawarii rodziny, która na początku XIX w. zamieszkała w Kongresówce.
rozwiń zwiń