Zygmunt Klukowski. Kronikarz niemieckich zbrodni na Zamojszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:15
W audycji "Spotkania po zmroku" będziemy rozmawiać o niezwykłej postaci Zygmunta Klukowskiego: bibliofila, lekarza żołnierzy podziemia, szefa Biura Informacji i Propagandy w Zamojskim Inspektoracie AK.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: KristopherK/Shutterstock.com

Klukowski był lekarzem oddziałów partyzanckich i przyjmował do szpitala rannych żołnierzy, za co groziła mu kara śmierci. Podczas pracy konspiracyjnej zaczął gromadzić świadectwa z okresu okupacji: dokumenty ruchu oporu na Zamojszczyźnie, wspomnienia, dzienniki i relacje. Jego dzienniki stanowiły materiał dowodowy w jednym z procesów norymberskich.

O człowieku, który za odmowę współpracy z władzami komunistycznymi został w 1950 roku skazany na 10 lat więzienia porozmawiamy z Agnieszką Knyt, redaktorką nowego wydania dzienników Zygmunta Klukowskiego; Zbigniewem Gluzą, dyrektorem Ośrodka Karta, a także prof. Rafałem Wnukiem, badaczem wojennych dziejów Zamojszczyzny.

***

Na audycję Spotkania po zmroku zapraszamy w środę (18.10) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

mko

Czytaj także

Zdradzeni po zdobyciu Wilna. 79 lat temu NKWD aresztowało dowódców Okręgu Wileńskiego AK

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 05:55
- Kiedy wydawało się, że wszystko jest na jak najlepszej drodze, nastąpiły pamiętne wydarzenia 17 lipca 1944 roku. Gen. Krzyżanowski "Wilk" został aresztowany z całym sztabem, bo nie chciał podporządkować się gen. Berlingowi – wspominał Jan Morelewski, uczestnik bitwy o Wilno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podczas Powstania ulice przeniosły się piętro niżej"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
- Po Warszawie przemieszczaliśmy się piwnicami, między nimi były poprzebijane przejścia - o codzienności w Powstaniu Warszawskim opowiadała w Dwójce porucznik AK Danuta Rossman, ps. "Danka".
rozwiń zwiń