X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Podczas Powstania ulice przeniosły się piętro niżej"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
- Po Warszawie przemieszczaliśmy się piwnicami, między nimi były poprzebijane przejścia - o codzienności w Powstaniu Warszawskim opowiadała w Dwójce porucznik AK Danuta Rossman, ps. "Danka".
Audio
  • Powstańcze wspomnienia Eugeniusza Tyrajskiego, żołnierza Pułku Baszta, batalionu Karpaty, kawalera Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Powstańcze wspomnienia Jolanty Kolczyńskiej, ps. Klara - łączniczki Zgrupowania Chrobry II (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zbigniewa Galperyn, pseud. "Antek", o walkach na Woli i losach rannych żołnierzy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie wspomina Danuta Rossmanowa, porucznik Armii Krajowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Powstańcze wspomnienia Leszka Czarcińskiego, ps. "Duży" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zniszczony tunel kolei średnicowej pod Alejami Jerozolimskimi
Zniszczony tunel kolei średnicowej pod Alejami JerozolimskimiFoto: Nieznany/unknown [Public domain], via Wikimedia Commons
powstaniec warszawski miniatura.jpg
Pamięć bohaterów. Rocznica Sierpnia '44 w Dwójce

- Wiele osób pyta mnie, ilu Niemców zabiłam i z jakich pistoletów strzelałam, a ja nie miałam broni, zajmowałam się dostarczaniem meldunków, przygotowywaniem posiłków i organizacją działań kobiet w oddziale - mówiła Danuta Rossman, która w czasie Powstania funkcjonowała w batalionie "Iwo", potem "Ostoja", sformowanych na początku sierpnia 1944.

Łączniczka wspominała, że pod swoją komendą miała wiele pań z ulicy Kruczej, które wcześniej trudniły się prostytucją. - To były bardzo dzielne kobiety. Wprowadziłam wśród nich harcerskie obyczaje i jakoś się to wszystko ułożyło tak, że sobie pomagaliśmy.

Jednym z najtrudniejszych zadań było zapewnienie pożywienia dla walczących na pierwszej linii. Danuta Rossman mówiła, że zdarzył się dzień, kiedy każdemu z żołnierzy mogła wydzielić tylko po jednej kostce cukru. - Innym razem przyplątały się dwa lub trzy jamniki i jednego z nich chłopcy upiekli. Przed głodem ratowała nas też nieoczyszczona kasza, której jedzeniu towarzyszyło odpluwanie łusek.

Co ciekawe, po kapitulacji Powstania Warszawskiego okazało się, że Warszawie było stosunkowo dużo poukrywanego jedzenia, o czym, ku swojemu zaskoczeniu przekonała się bohaterka audycji. Danuta Rossman opowiedziała też o spektakularnej kłótni między dziewczynami z ulicy Kruczej, dzięki której dowiedziała się, co to jest "kocówa".

W cyklu "Zapiski ze współczesności" powstańczymi opowieściami podzielili się także Eugeniusz Tyrajski, ps. "Genek", Jolanta Kolczyńska, ps. "Klara", Zbigniewa Galperyn, pseud. "Antek" oraz Leszek Czarciński, ps. "Duży".

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Danuta Rossman, ps. "Danka", Eugeniusz Tyrajski, ps. "Genek", Jolanta Kolczyńska, ps. "Klara", Zbigniewa Galperyn, pseud. "Antek" oraz Leszek Czarciński, ps. "Duży"

Data emisji: 31.07-5.08.2017

Godzina emisji: 11.45

bch/mc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem przestrzeń " Moniki Borzym. Płyta z powstańczymi wierszami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:00
- To jest taki materiał, który omija głowę i trafia prosto do serca. Pracując przy nim, nie potrafiłam kontrolować swoich emocji – powiedziała wokalistka jazzowa, która nagrała właśnie płytę "Jestem przestrzeń" z piosenkami do wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej.
rozwiń zwiń