"Ten tom korespondencji odsłania całkiem nowe rozdziały w biografii Fryderyka Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:40
- O ile tom pierwszy obejmował przede wszystkim okres warszawski, no i ten pierwszy rok od opuszczenia Warszawy 2 listopada 1830 roku, o tyle tom drugi prezentuje Chopina na tle paryskiego życia muzycznego - mówił prof. Zbigniew Skowron, współautor II tomu korespondencji Fryderyka Chopina.
Audio
  • Prof. Zofia Helman, Hanna Wróblewska-Straus i prof. Zbigniew Skowron o II tomie korespondencji Fryderyka Chopina (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Okładki dwóch części II tomu korespondencji Fryderyka Chopina
Okładki dwóch części II tomu korespondencji Fryderyka ChopinaFoto: materiały prasowe

Książka ukazała się pod koniec 2017 roku - 9 lat po tomie pierwszym. Nowa edycja, podobnie jak poprzednia, zawiera reprodukcje oryginalnych listów, wykazy źródeł, bibliografię oraz noty biograficzne postaci związanych z artystą. Każdy list opatrzono niezwykle szczegółowymi przypisami dotyczącymi miejsc, postaci i wydarzeń pojawiających się w tekście.

Polskie Radio Chopin .jpg
Słuchaj Polskiego Radia Chopin

- Głównym założeniem tej edycji było opracowanie wszystkich listów Chopina i tych do niego nadesłanych. Podstawą źródłową stały się przede wszystkim autografy, a jeśli nie dysponowaliśmy autografem – istniejące reprodukcje w czasopismach, książkach czy katalogach aukcyjnych. Gdy nie było ani autografu, ani reprodukcji, trzeba było zadowolić się jednym z wcześniejszych wydań listu. Mówiąc najogólniej, koncepcja tego wydania polega na odczytaniu na nowo autografów i interpretacji treści listu - tłumaczyła prof. Zofia Helman.

W tomie drugim korespondencji Fryderyka Chopina zamieszczono 184 listy i 60 streszczeń. Autorzy opracowania korzystali ze zbiórów znajdujących się w kraju (m.in. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Biblioteka Książąt Czartoryskich), ale dotarli również do źródeł znajdujących się za granicą. 

- Najpierw drogą korespondencji, a potem osobiście, choć nie wszędzie. Poza Francją, Anglią czy Szwajcarią, są również listy w Kolonii. O ile listy te nie uległy zniszczeniu po zawaleniu się budynku archiwum w związku z budową metra w 2009 r. Właściciele nie są w stanie do tej pory określić co się zachowało, a co nie. A to są listy szczególne, które do tej pory nie były w całości publikowane - opowiadała Hanna Wróblewska-Straus.

Co z pracy detektywistycznej miało w sobie opracowanie tego wydawnictwa? Czego nowego o Fryderyku Chopinie dowiadujemy się z drugiego tomu jego korespondencji? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Anna Skulska

Goście: prof. Zofia Helman, Hanna Wróblewska-Straus, prof. Zbigniew Skowron (muzykolodzy, współautorzy II tom korespondencji Fryderyka Chopina)

Data emisji: 31.01.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Czytaj także

Garrick Ohlsson: z muzyką Chopina jest jak ze sportem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 09:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat niepodległości z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 12:00
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszą odsłonę Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, która włączona została w program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń