"Najdzielniejszy z rycerzy". Penderecki dla dzieci w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 11:58
- To świetna opera, piękna muzyka, wspaniała historia. Maestro pisał ją równolegle do pisania "Stabat Mater". Jeżeli prawdą jest to, co mówi, że jedną rzecz pisał lewą ręką, a drugą prawą, to ja mu bardzo zazdroszczę takich umiejętności - mówił w Dwójce Tomasz Cyz, reżyser premierowego spektaklu w Operze Wrocławskiej.
Audio
  • Reportaż z prób opery Krzysztofa Pendereckiego "Najdzielniejszy z rycerzy" w Operze Wrocławskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Plakat zapowiadający premierę opery
Plakat zapowiadający premierę operyFoto: mat. promocyjne

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu - serwis specjalny

"Najdzielniejszy z rycerzy" to opera dziecięca, którą Krzysztof Penderecki napisał do tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny. Skromny i prostolinijny strach na wróble pragnie zaprzyjaźnić się z makami, kwiaty jednak nie życzą sobie takiej znajomości. Nadchodzi zagrożenie. Gromada wróbli szykuje się na podbój łąki maków, atak udaje się odeprzeć dzięki zaangażowaniu stracha, który dzielnie broni kwiatów.

Opera maestro Pendereckiego jest klasycznym przykładem opowieści z moralitetem, z której płynie nauka, że to nie wygląd, a jedynie cechy charakteru są prawdziwymi wartościami – czytamy w zapowiedzi Opery Wrocławskiej.

W audycji zaprezentowaliśmy reportaż z prób spektaklu, którego premiera odbędzie się w czwartek 19 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mat. pras./pg/jp

Czytaj także

Anna C. Antonacci: postąpiłabym tak, jak królowa Anglii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 11:11
- Królowa Elżbieta I stoczyła wewnętrzną walkę, tłumacząc sobie, że nie została powołana do miłości, tylko do służby państwu - włoska śpiewaczka opowiadała w Dwójce o granej przez siebie głównej bohaterce opery Benjamina Brittena.
rozwiń zwiń