Władysław Noskowski. Hollywoodzki aktor i sekretarz Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:05
- Chciał być aktorem, uczył się śpiewu, pojechał do Hollywood. Potem poznał Ignacego Paderewskiego, który dał mu pracę. W końcu wyjechał do Australii - opowiadała dr Bogumiła Żongołłowicz, autorka m.in. książki "Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego", o bohaterze swojej najnowszej publikacji.
Audio
  • Władysław Noskowski. Hollywoodzki aktor i sekretarz Paderewskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Okładka książki Bogumiły Żongołłowicz Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego, wyd. Oficyna Wydawnicza Kucharski
Okładka książki Bogumiły Żongołłowicz "Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego", wyd. Oficyna Wydawnicza KucharskiFoto: mat. prom.

książki1200.jpg
Andrzej Chciuk. Awanturnicze losy emigranta

Dr Bogumiła Żongołłowicz od 1991 roku mieszka w Australii i tam zajmuje się badaniem dziejów Polaków, których los po II wojnie światowej zaprowadził na antypody. Jest autorką książek o Andrzeju Chciuku, najbardziej znanym - jak mówiła w Dwójce - pisarzu polskim w Australii. – Pisanie o Chciuku było antidotum na tęsknotę za krajem - przyznała dr Żongołłowicz.

Ostatnio dr Bogumiła Żongołłowicz opublikowała książkę o Władysławie Noskowskim - bratanku kompozytora Zygmunta Noskowskiego - postaci barwnej, który był krytykiem muzycznym, hollywoodzkim aktorem i sekretarzem Ignacego Jana Paderewskiego. - Noskowski wyjechał po śmierci matki, prawdopodobnie nie widział dla siebie miejsca w kraju. Wyjechał za przygodą, finanse mu na to pozwalały - opowiadała dr Żongołłowicz.

Jakie były amerykańskie, a przede wszystkim australijskie losy Władysława Noskowskiego?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: dr Bogumiła Żongołłowicz (dziennikarka, poetka, pisarka)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
rozwiń zwiń