Co słychać w poezji?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 16:41
Najbliższy literacki "Sezon na Dwójkę" tym razem w całości poświęcony będzie poezji.
Audio
  • Jan Stolarczyk o książce "Tadeusz Różewicz. Historia pięciu wierszy"
  • "Zeszyty Literackie" z Czesławem Miłoszem
  • Wojciech Bonowicz mówi o książce "Dorzecze Różewicza"
  • Antoni Libera o tłumaczeniu wierszy Kawafisa

/

"Dorzecze Różewicza" to wyjątkowa antologia wierszy Tadeusza Różewicza, uzupełniona szkicami dwudziestu czterech poetów. Wśród nich znalazły się m.in. teksty Bohdana Zadury, Ewy Lipskiej, Marcina Sendeckiego czy Andrzeja Sosnowskiego. Wojciech Bonowicz - jeden z autorów, którzy zamieścili swoje szkice w tej antologii "Dorzecze Różewicza" opowie o swoim ulubionym wierszu Tadeusza Różewicza.

/

A o przygotowanej z okazji 90. urodzin poety książce "Tadeusz Różewicz. Historia pięciu wierszy" opowie redaktor Jan Stolarczyk. To Książka wyjątkowa, zapewniająca intymne spotkanie z poetą, składająca się z rękopisów wierszy oraz komentarzy autora. To czwarta po "Wycieczce do muzeum", "Marginesie, ale..." oraz "Kartotece: reprincie" publikacja Biura Literackiego wydana z okazji Dnia Tadeusza Różewicza w ramach tegorocznego festiwalu Port Wrocław.

/

Naszym gościem będzie także Antoni Libera, z którym porozmawiamy o jego przekładach wierszy Konstandinosa Kawafisa zebranych w tomie "Jeżeli do Itaki wybierasz się w podróż". Niniejszy wybór proponuje polskiemu czytelnikowi nową, zupełnie inną lekcję przekładu tej krystalicznej poezji, autorstwa Antoniego Libery, znawcy i tłumacza twórczości Samuela Becketta, poezji Hölderlina, dramatów Wilde′a i Makbeta Shakespeare′a.

Specjalny numer "Zeszytów Literackich" przygotowany z okazji Roku Miłosza przedstawią Barbara Toruńczyk i Marek Zagańczyk.

Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

13 kwietnia (środa), godz. 18:00


Czytaj także

Książka, którą aresztowano

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:45
Opowiadania o ludziach "po przejściach", biografia o bezkompromisowym pisarzu, Tadeusza Różewicza pisanie na marginesach, czyli Dwójka poleca dobrą literaturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reprint Różewiczowskiej "Kartoteki"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 11:43
Premiera "Amadeusza" Petera Shaffera, dwa nowe wydania Tadeusza Różewicza oraz spotkanie poświęcone Jerzemu Grzegorzewskiemu w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka przystań we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:00
Już po raz 16. we Wrocławiu organizowany jest port z książkami. W tym roku został zadedykowany Tadeuszowi Różewiczowi.
rozwiń zwiń