Wiecznie młoda lekarka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 09:00
Ewa Szumańska- Szmorlińska miała dwie pasje: radio i podróże. Zmarłą niedawno pisarkę, reportażystkę, autorkę wielu słuchowisk radiowych wspominali przyjaciele i współpracownicy.
Audio

- Ewa była jedyną damą w naszej redakcji – mówił Stanisław Szelc. – Rzeczywiście: damą. Można było robić różne dowcipy, nawet dość frywolne, ale pewnej granicy nie było wolno przekroczyć. 

Ewa Szumańska-Szmorlińska była osobowością radiową. Przygotowywała słuchowiska z cyklu "Teatrzyk Zielone Oko" emitowane w Programie III PR. Była niezapomnianą współautorką programu "Studio 202" w Polskim Radiu Wrocław, autorką serii popularnych skeczy  "Z pamiętnika młodej lekarki", wreszcie  felietonistką "Tygodnika Powszechnego".

W 2007 roku odmówiła złożenia oświadczenia lustracyjnego: w liście przesłanym redakcjom prasowym napisała: "Chcę się w ten sposób pożegnać z moimi słuchaczami , ponieważ nie podpisałam pisemka, które należało podpisać, aby udowodnić, że się nie jest wielbłądzicą".

Ewa Szumańska urodziła się dla radia. Tak po prostu. Radio wymaga bowiem specyficznej formy aktorstwa. Nie znosiła za to telewizji i nie dawała się namówić na występy w tejże.

- Z Jankiem Kaczmarkiem stworzyli świetną parę. Od razu zaiskrzyło i było wiadomo, że to będzie bardzo długi cykl – wspominał Jerzy Skoczylas. – Ewa przy swojej erudycji potrafiła wymyślić niezliczone choroby i sytuacje.

 

- Bardziej niż dla radia urodziła się dla podróży – stwierdził Artur Andrus. -  Napisała przecież kilkanaście książek podróżniczych. Tak żyła: pół roku pracowała w radiu a przez pół roku podróżowała, korzystając z polskich statków handlowych. Gdy statek stał miesiącami w porcie, czekając na towar, Ewa zwiedzała te dalekie zakątki świata.

Jej największą miłością była Afryka. Nie interesowały jej pięiogwiazdkowe hotele, poszukiwała prawdziwego życia. Podróżniczej pasji Ewy Szumańskiej będzie poświęcona audycja Doroty Gacek, którą nadamy w piątek, 10 czerwca, o godz. 21:30.

O genezie "Pamiętnika młodej lekarki", wspomnieniach wojennych Ewy Szumańskiej, a przede wszystkim o tym, jak Szumańska-aktorka narodziła się dla radia opowiadali jej wrocławscy koledzy ze "Studia 202" - Leszek Niedzielski, Jerzy Skoczylas i Stanisław Szelc - Artur Andrus z Programu III PR i Anna Mateja, dziennikarka  "Tygodnika Powszechnego", która w roku 2007 właśnie za wywiad z Ewą Szumańską otrzymała nagrodę dziennikarską GRAND PRESS.

W audycji wykorzystano także fragmenty listu, jaki skierował do nas reżyser i  pisarz Kazimierz Braun, który współpracował z Ewą Szumańską w czasie stanu wojennego działając w Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym pod patronatem arcybiskupa ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Nie żyje Ewa Szumańska, autorka "Z pamiętnika młodej lekarki"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 13:05
Ewa Szumańska była pisarką, reporterką i scenarzystką. Zmarła we Wrocławiu.
rozwiń zwiń