Komendant i jego Legiony

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 03:04
Jakim człowiekiem był Józef Piłsudski? Jakim żołnierzem i politykiem? Do wysłuchania rozmowy o Marszałku, w dzień Święta Niepodległości, zaprasza Hanna Maria Giza.
Audio
  • Romantyk i realista. Twardy gracz o niezwykłej intuicji - Józef Piłsudski. Komendant i jego Legiony

Romantyk i realista. Twardy gracz o niezwykłej intuicji. Zwycięski wódz, odnoszący pierwszy od kilkuset lat militarny sukces.

Czytaj więcej o Pierwszej Kompanii Kadrowej>>>

 Człowiek krystalicznej uczciwości. Od siebie i innych wymagał bezwarunkowej dyscypliny i zdeterminowanego działania. Komendant Józef Piłsudski - człowiek, żołnierz, wódz, polityk.

- Podkreśliłbym ogromną determinację Marszałka w realizacji celów, które uznał za najważniejsze. To jest fenomenalne, że człowiek, który w 1914 roku miał tylko wizję Rzeczypospolitej, w 1918 roku dzięki swojej determinacji, dzięki umiejętności pociągnięcia za sobą ludzi, tę Rzeczpospolitę stworzył - powiedział prof. Michał Klimecki w rozmowie z Hanną Marią Gizą.

Gość "Sezonu na Dwójkę" zaznaczył również, że Komendant będący autorytetem dla większości Polaków pozostał niezwykle skromną osobą. Piłsudski żył w dworku podarowanym mu przez społeczeństwo. Ulubionym posiłkiem Marszałka pozostają litewskie kołduny, a ulubionym napojem herbata. Córeczki wychowuje tak jak przeciętny, średnio zamożny inteligent, oficer - podkreślał historyk.

Rozmowę z prof. Michałem Klimeckim prowadziła Hanna Maria Giza.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Piłsudski
Piłsudski i Rydz-Śmigły w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 (źródło: Józef Piłsudski, Józef Piłsudski 1867-1935, Kraków 1935, s. 110).


10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przybył do Warszawy. Wbrew dość powszechnej opinii Komendant nie był witany przez tysiące warszawiaków, ale jedynie przez grupkę zaufanych członków Polskiej Organizacji Wojskowej i członka Rady Regencyjnej księcia Zdzisława Lubomirskiego. Nie było powszechnego entuzjazmu, kwiatów i przemówień, bo tylko kilka wtajemniczonych osób wiedziało o przybyciu Piłsudskiego do stolicy i witało go na dworcu.

Czytaj więcej >>>

Powitanie
Powitanie Józefa Piłsudskiego – pośrodku w mundurze bez pasa – na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie 12 grudnia 1916 (źródło: Andrzej Ajnenkiel "Od rządów ludowych do przewrotu majowego", Warszawa 1979).


A jaki Komendant był prywatnie? - W jego życiu było mnóstwo kobiet, które były nim zauroczone. Znajdowały w nim coś niezwykłego. Związki z jego dwiema żonami były niezwykłe – mówi Włodzimierz Kalicki, autor książki "Powrót do Sulejówka". - Był bardzo dobrym ojcem i tęsknił za domem. Całe swoje życie przyszło mu spędzić w mundurze. W Sulejówku dużo czasu poświęcał dzieciom i żonie – dodaje Kalicki.

Z kolei Aleksandra Piłsudska wspominała, że przed wyjazdem na urlop zdrowotny na Maderę w 1931 roku przygotowała mężowi, zgodnie z poleceniem lekarzy, całą walizę dietetycznych specyfików. Kiedy pociąg ruszył, Marszałek pomachał żonie… długą wędzoną polędwicą, za którą przepadał i której odpowiednie zapasy poczynił.

Czytaj więcej>>>

 

Józef
 

Piłsudski dokonujący przeglądu oddziałów

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwy, które zmieniały losy świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 07:00
Dlaczego Bitwa Warszawska jest uznawana za osiemnastą decydująca bitwę w dziejach ludzkości? Jakie inne ważne starcia zbrojne ją poprzedzają?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy razy Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 06:00
Nie było powszechnego entuzjazmu, kwiatów i przemówień. Tylko kilka wtajemniczonych osób wiedziało, że 10 listopada do stolicy przybył Komendant.
rozwiń zwiń