Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader o dziennikarskich śledztwach

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 10:23
Antonio Salas, hiszpański dziennikarz, wniknął w szeregi neonazistów, handlarzy kobiet, islamskich terrorystów. Dzięki tym infiltracjom stworzył wyjątkowe w skali światowej reportaże, demaskujące wiele zbrodni. Dziś w Dwójce porozmawiamy o dziennikarzach-detektywach.
Audio
  • Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader o dziennikarskich śledztwach
Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader o dziennikarskich śledztwach
Foto: Dave B/Flickr

Posługuje się pseudonimem, nie znamy jego prawdziwego nazwiska, miejsca, w którym aktualnie przebywa, ani twarzy. Od czasu publikacji swojej pierwszej książki "Pamiętnik skina" ("Diario de un skin"), opisującej powiązania ultraprawicy ze skinheadami i ruchem neonazistowskim (książka roku 2003 na rynku hiszpańskim), Antonio Salas ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Ujawnienie mechanizmów współpracy tych środowisk przysporzyło mu wielu niebezpiecznych i wpływowych wrogów – wielokrotnie grożono mu śmiercią. Kolejna książka "Handlowałem kobietami" ("El año que trafiqué con mujeres") to zapis infiltracji środowiska międzynarodowej mafii handlującej ludźmi.

/

Dziennikarz przez rok poznawał świat seksbiznesu. Przeniknął do środowiska sutenerów aby wcielić się w rolę handlarza kobietami i ujawnić kulisy funkcjonowania tego procederu w Europie XXI wieku. Jego następny projekt "El Palestino" (Palestyńczyk) – najbardziej śmiały z dotychczasowych – polegał z kolei na wejściu w szeregi islamskich terrorystów. Przygotowania zajęły mu blisko 6 lat, podczas których dziennikarz nauczył się języka arabskiego, poznał obcą sobie kulturę, jej obyczaje, a nawet przeszedł na islam.
W dzisiejszym "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o dziennikarzach śledczych; o tym, jaką cenę płaci się za praktykowanie takiej metody pracy reporterskiej;  dlaczego w Polsce ten typ dziennikarstwa nie jest zbyt popularny.
Nasi goście: Wojciech Jagielski z "Gazety Wyborczej" i Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, odniosą się nie tylko do Salasa, ale i innych dziennikarzy, którzy wnikali choćby w szeregi ETA. Będzie również z nami telefonicznie Jakub Stachowiak z redakcji "Superwizjera", a w drugiej części audycji nadamy nagraną wypowiedź Jacka Hugo-Badera o granicach między reportażem a literaturą, kreacją i autokreacją w reportażu.
Zaprasza Bartosz Panek.
26 marca (poniedziałek), godz. 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galicyjski chłop podbija Brazylię

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:50
Nawet nie wiedzieli dokąd płyną. Nie mieli jednak nic do stracenia. Szczerze wierzyli w zapewnienia, że w Brazylii drogi są ze złota i każdy ma swoją małpkę-służącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: można mnie zrzucić w Rosji na chybił trafił

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 13:38
O łatwości pisania reportaży w największym kraju Europy opowiadał w Czwórce autor "Dzienników kołymskich".
rozwiń zwiń