X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

50 lat z Jerzym Trelą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:30
Jak to jest, mieć jednocześnie dziecięce spojrzenie na świat i gorzką świadomość dorosłego mężczyzny? Jaki jest Jerzy Trela – aktor, który po tylu wybitnych rolach podkreśla wciąż: "Trzeba szukać cały czas, nie wolno się oglądać za siebie".
Audio
50 lat z Jerzym Trelą
Foto: fot. scenastu.com.pl

 – Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku – zwracał się rok temu do aktorów, w orędziu na 50. Międzynarodowy Dzień Teatru, John Malkovich. Według prowadzącego oraz gości teatralnego "Sezonu na Dwójkę" – Andrzeja Matula oraz prof. Barbary Osterloff i Konrada Szczebiota – słowa tego przesłania doskonale charakteryzują Jerzego Trelę, któremu poświęcona była audycja.
W programie mieliśmy okazję wysłuchać wielu opinii o znakomitym aktorze, archiwalnych i bieżących. – Trela to zjawisko, człowiek dotknięty palcem bożym, to zwyczajność przy niezwyczajności – opowiadał przed laty Jerzy Bińczycki. Konrad Swinarski, reżyser słynnej inscenizacji "Dziadów" z 1973 roku, w których Trela zagrał Konrada, mówił natomiast: – Należy do ludzi, którzy nie pchają się na scenę i do telewizji. Dawało mi to gwarancję, że odgrywana postać interesuje go w zupełnie inny sposób niż większość współczesnych aktorów. Był wspaniałym partnerem do odkrywania roli, właściwie on ją współwymyślał i współtworzył.
– Za co kochamy Jerzego Trelę? – pytał retorycznie Piotr Cieplak w rozmowie z Konradem Szczebiotem. – Bo łączy naturę dziecka z jakąś zdumiewającą goryczą, prawdziwym smutkiem dorosłego mężczyzny. Połączenie dziecięcości z tą ciemną stroną tworzy taką "wielką skalę".
W audycji usłyszeliśmy również rozmowę z samym Jubilatem (Jerzy Trela obchodził niedawno 70. urodziny. W tym roku przypada również 50-lecie jego pracy artystycznej). Opowiadał on o swoich teatralnych mistrzach, o związkach ze Starym Teatrem w Krakowie, o asystenturze reżyserskiej u Grzegorzewskiego, o sztuce monodramu oraz o stosunku do wspomnień i tradycji. Podkreślał, że nie lubi ulegać pasji rozpamiętywania: – Trzeba szukać cały czas. Jarocki mnie uczył tego, że do każdej nowej roli trzeba podchodzić od zera, ciągle odkrywać coś nowego w sobie, w świecie, w teatrze.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Trela o życiu zapisanym na starych płytach

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 12:56
Zapraszamy do Dwójki na słuchowisko według sztuki Davida Zane’a Mairowitza "Płyty na 78 obrotów" - w sobotę o 18.30.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela w swoje urodziny porozmawia z diabłem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 10:19
Aktor Starego Teatru w Krakowie kończy 14 marca 70 lat. Z tej okazji wystąpi w monodramie pt. "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" w warszawskim Teatrze Na Woli.
rozwiń zwiń