Wszystkie oblicza powojennego radia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 23:30
11 lutego 1945 roku w budynku przy ulicy Targowej 53 powstał radiowęzeł nadający audycje dla prawobrzeżnej Warszawy. Pierwsze od 23 września 1939 roku.
Audio
Wszystkie oblicza powojennego radia
Foto: domena publiczna/ Wikimedia Commons

Nam, współczesnym może się wydawać błahym wydarzeniem. Zupełnie czym innym był dla tych, którzy pierwszy raz od ponad 5 lat usłyszeli na ulicach i placach (programu można było słychać z głośników w miejscach publicznych) zapowiedzi programowe po polsku i polski hymn narodowy.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Pierwsze lata powojenne to radio socjalistyczne w treści, ale przedwojenne w formie. Zmieniające się m.in. wraz z postępem technologiczny.

Posłuchaj dźwięków archiwalnych Polskiego Radia w serwisie moje.polskieradio.pl >>>

Przed laty, gdy funkcjonowały dwa ogólnopolskie programy radiowe, dziennikarze pracowali podzieleni na specjalistyczne redakcje i pojawiali się w obu programach. Zupełnie inaczej niż dziś, kiedy to pracownicy radia są przypisani do poszczególnych anten, programów Polskiego Radia. Inne są też wymagania stawiane dziennikarzom. - Gdy mnie przyjmowano do pracy, w latach 80. to padło pytanie "Czy zamierza pan robić doktorat?" Dziennikarz z doktoratem był czymś normalnym -  wspomina Wojciech Dmochowski, dziennikarz Polskiego Radia w latach 1980 – 2007.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Nowa autorska audycja Anki Grupińskiej "Nitki poświęcona będzie temu jak pamiętamy Peerel, jest próbą odpowiedzi na pytanie co dobrego, a co gorszego dziedziczymy po tamtym czasie.  Programu można słuchać w czwartek co dwa tygodnie. Będzie on okazją do spotykanie gości z Polski, a także i z zagranicy - tych wszystkich, których doświadczenia lat 70. i 80. wyrastały ze wspólnego mianownika: dziedzictwa wojny, a jednak toczyły się różnie, bo inne były uwarunkowania społeczne, polityczne i kulturowe. Audycja powstaje przy współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność. Kolejna audycja będzie poświęcona Powstaniu Warszawskiemu.

/


Czytaj także

Reportaż Trójki: Relikty PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 11:38
Kiedy już zdobyło się papier toaletowy, w dobrym tonie było przejść się z rolką zawieszoną na szyi, aby pokazać wszystkim, jaką się ma zdobycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PRL według Józefy Hennelowej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 11:45
Jedynka zaprasza na nowe odcinki cyklu "Świadkowie historii". Tym razem swoje wspomnienia przedstawi znana publicystka i działaczka opozycyjna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia życia Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:00
- Moim obowiązkiem jest nie lenić się, tylko jak najwięcej przekazać, także za pomocą słowa pisanego - mówił w Jedynce jubilat.
rozwiń zwiń