Młoda Polska finansuje – mecenasów brak

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:33
W tym roku odbyła się 10. edycja programu wspierającego finansowo młodych artystów. O tym, co dzięki pomocy "Młodej Polski" osiągnęli, opowiadali w Dwójce stypendyści programu – między innymi Marcin Zdunik, wiolonczelista, i Filip Springer, fotograf.
Audio
  • O programie "Młoda polska" mówią jego stypendyści - Aleksandra Dziurosz, Agnieszka Hałas, Jarosław Jaschke, Filip Springer i Marcin Zdunik - oraz Anna Rakowska z Narodowego Centrum Kultury (Dwójka/Sezon na Dwójkę)
Logo programu Młoda Polska (fragm.)
Logo programu "Młoda Polska" (fragm.)Foto: mat. prasowe

Marcin Zdunik otrzymał stypendium "Młodej Polski" pięć lat temu. Na co przeznaczył te pieniądze? – Nagrałem płytę z koncertami Josepha Haydna – zwierzał się. – Marzyłem o tym. Ale realizacja nagrania z udziałem orkiestry, choćby nawet kameralnej, jest przedsięwzięciem tak kosztownym, że poza programem "Młoda Polska" nikt w kraju nie sfinansowałby tego pomysłu – zauważył artysta. Ubolewał też, że instytucja mecenatu artystycznego jest dziś w Polsce zjawiskiem rzadkim. On sam, jak wyznał, znalazł opiekuna swego przedsięwzięcia – jedną z firm.

O tym, że w Polsce brakuje mecenasów sztuki, przekonuje też Filip Springer, który w ramach stypendium postanowił napisać książkę "Przestrzenie niesprzyjające". – Kiedy zacząłem się zajmować nie tylko fotografią, lecz także pisaniem, zdecydowałem się opowiedzieć o przestrzeni Polski – o tym, jak wygląda i dlaczego bywa tak bardzo zaniedbana. Żeby przeprowadzić ten plan, objechałem cały kraj – opowiadał, twierdząc, że bez stypendium programu "Młoda Polska" nie byłby w stanie tego dokonać. Gość "Sezonu na Dwójkę" przypomniał, że w naszym kraju nie przyznaje się stypendiów fotografom dokumentalnym, a stypendium międzynarodowe otrzymać niełatwo. – Najciekawsze pomysły artystyczne, jakie zrealizowano w ostatnich latach, doszły do skutku wyłącznie dzięki stypendium udzielonym przez Ministerstwo Kultury lub przez "Młodą Polskę” – podkreślał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której wzięli udział również Aleksandra Dziurosz, Agnieszka Hałas i Jarosław Jaschke – inni stypendyści programu "Młoda Polska" – oraz Anna Rakowska z Narodowego Centrum Kultury. Z gośćmi "Sezonu na Dwójkę" rozmawiała Beata Stylińska, która audycję przygotowała.

Zobacz więcej na temat: dotacja KULTURA SZTUKA

Czytaj także

"Five o’clock" z Marcinem Zdunikiem - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 08:00
Spotkanie ze znakomitym wiolonczelistą oraz towarzyszącą mu przy fortepianie Aleksandrą Świgut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuką jest zarabianie na sztuce

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 11:40
Zdaniem krytyków sztuki bardzo trudno jest przewidzieć jaki artysta może zostać gwiazdą, na której można będzie zarobić. Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe zbiory u prezydenta: Galeria Rogalińska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:52
W Pałacu Prezydenckim można oglądać kolejne obrazy. Tym razem zawisły tu dzieła z Galerii Rogalińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr od kuchni: dotknij tajemnicę sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 12:10
Jak działa sprzęt sceniczny, jak aktorzy przygotowują się do swoich ról, kto decyduje o repertuarze? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w czasie akcji "Dotknij Teatru”, której celem jest pokazanie działalności placówek teatralnych.
rozwiń zwiń