REKLAMA

Agnostyk złapany w Amsterdamie. Nowe historie Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 11:00
Przeznaczenie, inicjacja, tajemnica. Nie tylko te tematy znajdziemy w najnowszej książce Antoniego Libery "Niech się panu darzy". Autor bestsellerowej "Madame” i autobiograficznej prozy "Godot i jego cień” opowiadał w Dwójce o swoim szczególnym tryptyku.
Audio
  • Z Antonim Liberą o jego książce "Niech się panu darzy" rozmawia Jacek Wakar (Sezon na Dwójkę)
Antoni Libera
Antoni Libera Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Na książkę "Niech się panu darzy" składają się trzy nowele. Tytułowy utwór jest historią o wybitnym fizyku zajmującym się, co znaczące, teorią chaosu; agnostyku, którego niepokoi problem wiary. Pewnego razu mężczyzna jedzie do Amsterdamu, tam spędza Wigilię i – by przywołać słowa autora noweli – "dopada go los", "bohater wpada w sidła własnej gry".
Tłem drugiej noweli jest Żoliborz, miejsce dla Antoniego Libery bardzo ważne. – Postanowiłem złożyć hołd tej dzielnicy – mówił pisarz w "Sezonie na Dwójkę", podkreślając, że chciał poprzez pewne zabiegi formalne zastosowane w narracji tej opowieści pokazać upływ czasu. Uchwycić przemijanie.
"Toccata C-dur”, trzecia nowela z nowo wydanego zbioru, ma – jak przyznał Antoni Libera –  tło autobiograficzne. Historia dotyczy zmagań młodego bohatera - ucznia szkoły muzycznej, którego czeka egzamin - z tytułową kompozycją Schumanna.
Opowiadając o tym, co łączy te trzy nowele, Antoni Libera przywołał motto, jakim opatrzył on swoją nową książkę. Cytat z cenionego przez pisarza (i tłumaczonego przezeń) Friedricha Hölderlina mówi o swoistym łuku, jaki zataczamy w życiu – o powrocie do punktu wyjścia, do tego, co na początku. – Do tej klamry, sytuacji pod koniec życia podobnej do tej z czasów dzieciństwa czy młodości, stosują się właściwie wszystkie te opowiadania – mówił Antoni Libera.
Z Antonim Liberą rozmawiał Jacek Wakar. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji.

Zobacz więcej na temat: Antoni Libera zwróć uwagę
Czytaj także

Antoni Libera: każdy z nas jest stwórcą samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
- Za punkt archimedesowy człowieczeństwa uważam fakt, że każdy z nas ustanawia sam kim jest lub chce być bez względu na to czy to jest prawda, czy złudzenie - mówił w Trójce autor przetłumaczonej na dwadzieścia języków powieści "Madame".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza taka księga pracy scenografa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 14:25
- Chcieliśmy, żeby odbiorcy tej książki mieli możliwość stworzenia własnych teatrów - mówiła w Dwójce Ewa Dąbek-Derda, współautorka publikacji "Zabawa w Teatr", podsumowującej dorobek wybitnego scenografa, Jerzego Juka-Kowarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna kultur według Agnieszki Kołakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 23:00
Tegoroczna Nagroda im. Kijowskiego przyznana została książce cenionej filozofki i filolożki klasycznej, które udało się dokonać przekonującej analizy, trapiących współczesny świat, problemów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy marksizm zemści się zza grobu?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 23:59
- Współczesna cywilizacja Zachodu niewieścieje i zwraca się przeciwko sobie - zgodził się Antoni Libera z goszczącą w Dwójce Agnieszką Kołakowską, autorką znakomitego zbioru esejów "Wojna kultur i inne wojny".
rozwiń zwiń