Tak rozpętał polską komedię filmową

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 11:00
Doświadczył dramatu II wojny, a później pokazał, że nawet z wojny można się śmiać. Tadeusz Chmielewski, twórca m.in. "Ewa chce spać" i "Wiosna, panie sierżancie", opowiadał w Dwójce o swoich niezrównanych filmach.
Audio
Realizacja filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Na zdjęciu: Marian Kociniak i Joanna Jędryka. 1968 rok.
Realizacja filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Na zdjęciu: Marian Kociniak i Joanna Jędryka. 1968 rok. Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Zrealizowana 55 lat temu, nagrodzona na festiwalu filmowym w San Sebastian komedia "Ewa chce spać” z nowym, bo nieco surrealistycznym komizmem, była jego debiutem. Choć reżyser ma w swoim dorobku także kilka dramatów, takich jak "Wśród nocnej ciszy” czy "Wierna rzeka”, to jego znakiem firmowym stały się właśnie komedie filmowe. Jak podkreślał w Sezonie na Dwójkę Piotr Śmiałowski (którego książka "Jak rozpętałem polska komedię filmową”, oparta na wywiadzie- rzece z Tadeuszem Chmielewskim, pojawiła się właśnie w księgarniach), mogło być jednak inaczej. – U pana Chmielewskiego komedia była zawsze najważniejsza, ale właściwie różny ciąg przypadków sprawił, że mówi się o nim przede wszystkim jako o twórcy komediowym. Naliczyłem co najmniej kilkanaście scenariuszy dramatów czy też filmów niezwykle poważnych, np. o zamachu na Chruszczowa. Gdyby choć połowa z nich została zrealizowana, wcale nie jest oczywiste, że dziś mówilibyśmy o panu Tadeuszu jako o reżyserze komediowym – opowiadał filmoznawca.

Do niezwykłej popularności komedii Tadeusza Chmielewskiego przyczyniło się wiele czynników: przezabawne perypetie występujących w nich bohaterów, inteligentne i niebanalne dowcipy sytuacyjne i słowne, aktorskie kreacje. – Nie starałem się nigdy naprawiać świata, chciałbym, by ten świat był taki, jakiego chcielibyśmy widzieć – mówił Tadeusz Chmielewski.  
Reżyser, który w tym roku ukończył 85 lat, jeszcze do niedawna był również producentem, szefem Studia Oko, z którym współpracowali Dorota Kędzierzawska, czy Andrzej Barański. W "Sezonie na Dwójkę" opowiadał m.in. o swoim poczuciu humoru, recepcie na dobrą komedię filmową, kulisach realizacji filmów, a także o pierwszych obrazach, które za młodu obejrzał, swoich barwnych przygodach wojennych oraz działalności producenckiej jako szefa Studia Oko
Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz.

Czytaj także

Orzeł dla Tadeusza Chmielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 08:30
Reżyser i producent filmowy Tadeusz Chmielewski został wyróżniony Orłem za Osiągnięcia Życia. To on jest twórcą kultowego "Nie lubię poniedziałku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiemy już, kto rozpętał II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 09:30
Wszystkiemu winien jest Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, który wypił o jedno piwo za dużo i zasnął.
rozwiń zwiń