Ayrton Senna wraca na tor Formuły 1

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:30
- Ten spektakl to obrzęd wywoływania ducha kogoś, kto próbuje przekroczyć siebie, otrzeć się o górną granicę prędkości – mówił w Dwójce Łukasz Kos, reżyser spektaklu "Ayrton Senna da Silva", którego premierę w warszawskim teatrze Imka zaplanowano na 15 grudnia.
Audio
  • Łukasz Kos i Dominik Strycharski opowiadają o spektaklu "Ayrton Senna da Silva" (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na koncert "Archipelag Lutosławski" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia (Poranek Dwójki)
fragment plakatu spektaklu sztuki Roberto Bolesto Ayrton Senna da Silva.
fragment plakatu spektaklu sztuki Roberto Bolesto "Ayrton Senna da Silva".Foto: materiały promocyjne

Na oczach całego świata i w pełnym słońcu Brazylii, z kieliszkiem francuskiego szampana w dłoni, odbędzie się wyjątkowy wyścig Formuły 1. Mistrzem Ceremonii tego Misterium Motoryzacyjnego będzie nieżyjący od maja 1994 roku bohater narodowy Brazylii, ikona sportu, najlepszy kierowca wszech czasów - Ayrton Senna.
Trzykrotny zdobywca tytułu Mistrza Świata Formuły 1 i 41 wygranych Grand Prix. Pomimo nie najwyższych osiągnięć wśród kierowców wyścigowych, to właśnie Senna jest i na długo będzie Legendą. Spotęgowanie mitu Senny jako Mistrza i Bohatera wybuchło wraz z tragiczną śmiercią 1 maja na torze Imola podczas Grand Prix San Marino. Znany z brawurowej jazdy, z działalności społecznej w Brazylii i gorliwej wiary. W rodzinnym kraju jego kult jest równy kultowi świętych katolickich.

Sztukę o Ayrtonie Sennie napisał Robert Bolesto. - Pomysłem zaraził autora Dominik Strycharski, wielki fan Formuły 1 - mówił Łukasz Kos. Dominik Strycharski, autor muzyki, która na żywo towarzyszy przestawieniu, stwierdził, że wcale nie musiał przekonywać Roberta Bolesta do zajęcia się tym tematem. - Nasza znajomość zaczęła się od rozmów o mojej muzyce, od fascynacji różnymi formami hałasu, który wykorzystuję także w swojej twórczości. Tak doszliśmy do Formuły 1. Robert Bolesto postanowił napisać na ten temat tekst, który byłby mocno muzyczny i dźwiękowy - opowiadał.

- Robert Bolesto skojarzył dwie śmierci: Ayrtona Senny i Kurta Cobaina - powiedział Łukasz Kos. - To herosi lat 90., którzy byli bezkompromisowi w swoich żądaniach, w swojej pasji, i zginęli u szczytu kariery. Ayrton Senna chciał przekroczyć siebie, dotknąć granic możliwości człowieka, podobnie jak bolid Formuły 1, maszyna, która dotyka granic możliwości samochodu. Robert Bolesto napisał w sztuce, że kierowca staje się bolidem, staje się jego częścią. To więc także wizja człowieka-maszyny - dodał.

Reżyser opowiadał, że najbardziej fascynujące było to, że w pewien sposób wywołali ducha z zaświatów, by wrócił na tor i jeszcze raz zaczął krążyć po arenie Formuły 1. - To obrzęd przywoływania kogoś, kto doprowadza nas w rejony, gdzie człowiek ociera się o śmierć, o górną granicę prędkości - mówił. - Żyjemy w czasach, w których prędkość jest istotna, które nieustannie przyśpieszają. Formuła 1 staje się więc symbolem naszych czasów - powiedział.

***

W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy także na koncert  zatytułowany "Archipelag Lutosławski" do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wykonawcy: Grupa KAWALEROWIE BŁOTNI: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Tadeusz Wielecki oraz gościnnie: Michał Bereza, Wojciech Błażejczyk, Michał Górczyński, Bartosz Kowalski–Banasiewicz, Marcin Krzyżanowski, Wojciech Kwapisiński, Bart Pałyga, Marcin A. Steczkowski, Hubert Zemler. Kierownictwo artystyczne: Jerzy Kornowicz.

Audycję prowadził Marcin Pesta.
12 grudnia (czwartek)

mc

Zobacz więcej na temat: Formuła 1 TEATR
Czytaj także

Od Zagan Acoustic do Folkowych Mikołajów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 18:05
W sobotnim "Poranku Dwójki" zapraszamy m.in. na relację Kuby Borysiaka z 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kod Bożego Narodzenia w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 12:00
- "Actus Humanus" to znakomite wprowadzenie w temat muzyki bożonarodzeniowej, ale też po prostu w świat arcydzieł muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach - tak dyrektor Filip Berkowicz zapraszał na 3. edycję festiwalu, która odbędzie się w dniach 9-15 grudnia w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowiecze w atrakcyjnym opakowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:30
- To jeden z najlepszych zbiorów sztuki późnogotyckiej w Europie i na świecie. Nagromadzenie dzieł w jednym miejscu pozwala na ciekawe obserwacje i porównania - o nowo otwartej Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie opowiadała w Dwójce Agnieszka Morawińska.
rozwiń zwiń