Baśń tysiąca i jednej religii w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 23:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o premierze spektaklu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Pawła Świątka. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 8 lutego.
Audio
  • Rozmowa o premierze spektaklu "Rękopis znaleziony w Saragossie" z reżyserem Pawłem Świątkiem (Poranek Dwójki)
  • Wywiad Beaty Stylińskiej z kompozytorem "Symfonii olimpijskiej op. 37", Markiem Sewenem
Fragment muralu na ścianie domu w Saragossie
Fragment muralu na ścianie domu w SaragossieFoto: Juanedc/Flickr/CC

"Rękopis..." to opowieść o fascynacji innością i jednoczesnym lęku przed nią, opowieść o świecie, w którym religia ma ogromne znaczenie, a jednocześnie jest już częścią popkultury, należy do popkultury i wsysa popkulturę. Gościem "Poranka Dwójki" był reżyser Paweł Świątek.

Natomiast Beata Stylińska spotkała się z kompozytorem "Symfonii olimpijskiej op. 37", Markiem Sewenem. Dzieło powstało z inspiracji Piotra Nurowskiego, zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest mu też dedykowane. Jego marzeniem i dążeniem było przywrócenie olimpijskich konkursów sztuki wraz z przesłaniem Pierre’a de Coubertin, że człowiek w swej naturze powinien rozwijać się zarówno fizycznie, jak i duchowo. Dzieło zostało zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na początku roku w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierunkiem Łukasza Borowicza.

W tym tyogdniu w cyklu "Piosenka z rekomendacją" ulubione utwory proponuje Allan Starski.

mc/jp/mm

Czytaj także

Zmierzch mistrzów, siła w różnorodności. 2013 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 10:32
- Trudno jest mówić o przedstawieniu, które wszystko by przyćmiło. Na szczęście widzowie mają co oglądać - ostatnie dwanaście miesięcy w polskim teatrze podsumował w Dwójce Jacek Wakar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Skarżyński - wytłumaczyć postać kostiumem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:00
- W kształcie plastycznym chciałem wymyślić dla bohaterów wiarygodne zaplecze oraz miejsce antropologiczne, geograficzne i obyczajowe - wspominał Jerzy Skarżyński pracę na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Joyce napisał... "Gwiezdne wojny"?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
A dokładnie popularne tematy muzyczne autorstwa Johna Williamsa. Czy eksperyment Krzysztofa Bartnickiego z muzycznym rozkodowywaniem "Finnegans Wake" mówi coś istotnego o najbardziej tajemniczym dziele Joyce'a? A może raczej o naszym sposobie słuchania i rozumienia kategorii dzieła muzycznego?
rozwiń zwiń