X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Każdy wiersz jest dla poety walką o wolność

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 15:00
W Gdańsku trwa Międzynarodowy Festiwal Literacki "Europejski Poeta Wolności". W Dwójce rozmawialiśmy z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą, dyrektorem artystycznym festiwalu.
Audio
  • Tadeusz Dąbrowski o Międzynarodowym Festiwalu Literatury "Europejski Poeta Wolności" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Każdy wiersz jest dla poety walką o wolność
Foto: mat. prom.

- To nie jest festiwal służący wyłącznie dialogowi poetów z poetami. Otwiera się na szerszą publiczność, skupia się na imporcie, a nie tylko eksporcie naszych dóbr narodowych. To świetna okazja do tego, aby lepiej orientować się we współczesnych literackich językach poza polską. Nauczyć się słuchać innych kultur - mówił w "Poranku Dwójki" Dąbrowski.

Dyrektor artystyczny "Europejskiego Poety Wolności" wspomniał, że do marginalizacji poezji przyczyniła się nie tylko popkultura, ale również zamknięcie środowiska literackiego, które niechętnie komunikuje się z czytelnikami spoza branży. Mówił o ważnej roli tłumacza oraz kim dla niego jest "poeta wolności".

Podczas festiwalu poznamy tegorocznego laureata Nagrody "Europejski Poeta Wolności". Idea tego konkursu zrodziła się w związku ze staraniami Gdańska o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Motto gdańskiej kandydatury to "Wolność Kultury, Kultura Wolności". Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.

Do tegorocznego konkursu jury - Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i prof. Krzysztof Pomian - nominowało następujących poetów: Erwin Einzinger, Dorota Jagić, Iren Baumann, Guy Goffette, Toktarali Tanżaryk, Pandelis Boukalas oraz Jaan Kaplinski. O Międzynarodowym Festiwalu Literatury rozmawialiśmy z dyrektorem artystycznym Tadeuszem Dąbrowskim.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Literatury "Europejski Poeta Wolności" >>>

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło kolejnej propozycji  konkursu "25 książek na 25-lecie", "Płyty tygodnia" (nowy album firmy Sony Music: utwory Mozarta w nagraniu Concentus Musicus Wien pod dyrekcją Nicolausa Harmoncourta) , "Archiwalni", przeglądu prasy i "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu propozycje od Doroty Miśkiewicz).

20 marca (czwartek), godz. 6.00-9.00

is/mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Erik Vold – medytacje po norwesku

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 12:00
Wiersze najwybitniejszego współczesnego poety norweskiego ukazują się na płytach CD i DVD, a artyście zawsze towarzyszą znakomici muzycy. O tym, jaka jest twórczość Jana Erika Volda, opowiadał w Dwójce Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowe nagrody literackie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 23:00
14 maja zostanie w Warszawie po raz drugi wręczona Międzynarodowa Nagroda im. Zbigniewa Herberta. Pierwszym laureatem był amerykański poeta William Stanley Merwin. Nie jest tajemnicą, kto został wytypowany przez jury Nagrody w 2014 roku. To … amerykański poeta, serbskiego pochodzenia - Charles Simić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Europejski Poeta Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 21:15
Między 19 a 22 marca do Gdańska przyjadą poeci z siedmiu europejskich krajów: Austrii, Belgii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Kazachstanu i Szwajcarii. Podczas festiwalu poznamy laureata kolejnej edycji Nagrody "Europejski Poeta Wolności".
rozwiń zwiń