"Wesele" na podwójne urodziny

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:00
Rozmowa z Andrzejem Sewerynem i Krzysztofem Jasińskim o premierze nowej inscenizacji arcydzieła Wyspiańskiego.
Audio
  • Krzysztof Jasiński i Andrzej Seweryn o inscenizacji "Wesela" w warszawskim "Teatrze Polskim". Rozmawiał Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
  • Zbigniew Żmudzki o zmianach w Studiu Filmowym Se-Ma-For. Rozmawiała Agata Gwizdała (Poranek Dwójki)
W Teatrze Polskim w Warszawie wystawiono Wesele czterokrotnie - sięgali po nie znakomici reżyserzy: A. Zelwerowicz w latach 20., J. Rakowiecki w 1961 r. i dwukrotnie K. Dejmek w roku 1984 i 1991. Na zdj. Lidia Sadowa i Szymon Kuśmider, fragm. plakatu najnowszej inscenizacji
W Teatrze Polskim w Warszawie wystawiono "Wesele" czterokrotnie - sięgali po nie znakomici reżyserzy: A. Zelwerowicz w latach 20., J. Rakowiecki w 1961 r. i dwukrotnie K. Dejmek w roku 1984 i 1991. Na zdj. Lidia Sadowa i Szymon Kuśmider, fragm. plakatu najnowszej inscenizacjiFoto: Krzysztof Bieliński/mat. promocyjne Teatru Polskiego w Warszawie

Dla nowej inscenizacji "Wesela" okazja jest podwójna: 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce oraz 102. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie.

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Dowodem tego jest fakt, że od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy - w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia.

W środowym "Poranku Dwójki", gościliśmy Andrzeja Seweryna - dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie oraz Krzysztofa Jasińskiego - reżysera spektaklu.

W audycji mówiliśmy także o zmianach w Studiu Filmowym  Se-Ma-For.

"Płytą Tygodnia" jest tym razem nowo wydany "Salzburg Recital" Grigorija Sokołowa. Koncert był jednocześnie inauguracją współpracy rosyjskiego pianisty z firmą Deutsche Grammophon.

Poza tym w audycji: "Słowo na dzień", piosenka z rekomendacją (od Agaty Buzek), "Archiwalnia", przegląd prasy oraz "Wiadomości kulturalne".

***

Tytuł: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Marcin Pesta
Data emisji:
28.01.2015
Godzina emisji:
8.35

materiały promocyjne/jp/m/bch

Czytaj także

"Wesele" Wyspiańskiego z pogranicza snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 05:45
- Żądnym sensacji mieszkańcom Krakowa oferowała ta sztuka galerię powszechnie znanych współczesnych postaci ze świata kultury, bo inspiracją dramatu był spektakl prawdziwie z życia wzięty - mówił w Polskim Radiu dr Janusz Osica, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Polski w Warszawie - świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:00
Jedna z najważniejszych polskich scen dzisiaj kończy 102 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Wyspiański - czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 05:50
Po premierze "Wesela" stał się symbolem. "Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego" - pisała krakowska gazeta "Czas" nazajutrz po śmierci artysty.
rozwiń zwiń