Koniec świata morskich Cyganów?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 19:00
- Badjao przez setki lat zamieszkiwali morze w okolicy Borneo, dziś są tam traktowani jak nielegalni imigranci - opowiadała w Dwójce Eliza Kubarska, autorka dokumentu "Badjao. Duchy z morza".
Audio
  • Eliza Kubarska o filmie "Badjao. Duchy z morza". Rozmawiał Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
Lud Badjao od wieków spędza większość życia w wodzie
Lud Badjao od wieków spędza większość życia w wodzieFoto: Wikipedia/Torben Venning/C.C. 2.0

Ten nagradzany na międzynarodowych festiwalach film opowiada o ludziach żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych - pod wodą są w stanie wytrzymać nawet pięć minut. Eliza Kubarska opowiadała, że na pomysł nakręcenia dokumentu o ich życiu wpadła podczas wycieczki na Borneo. - Chciałam tam znaleźć miejsca do wspinania, zamiast tego zobaczyłam domy na morzu - mówiła w "Poranku Dwójki". Reżyserkę zaskoczył fakt, że niesamowita kultura Badjao nie interesowała turystów nurkujących z luksusowych łodzi w pobliżu ich łowisk.

Co więcej, wydaje się, że losem ludu, który przystosował się do życia poza lądem, nie interesują się państwa, które podzieliły między siebie wody, na których żyją Badjao. Czy wchodzący do polskich kin film Elizy Kubarskiej ukazuje zmierzch ich cywilizacji?

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Eliza Kubarska (reżyserka, podróżniczka)

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/jp

Czytaj także

"Badjao. Duchy z morza". Legenda o ludziach, których przodkowie mieli skrzela

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:15
- Ta historia mnie zainspirowała, a w połączeniu z tym co zobaczyłam tam na miejscu, ludzi którzy pod wodą właściwie nie muszą oddychać, zachęciła do filmowania - mówi w Jedynce Eliza Kubarska, reżyser filmu "Badjao. Duchy z morza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operator "Bogów": nie gonimy już Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 10:00
Zdaniem Piotra Sobocińskiego to właśnie zwrot do polskiego kontekstu kulturowego przyniósł naszemu kinu spektakularne sukcesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szumowska. Płeć reżysera ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 13:40
- Naprawdę jestem w szoku, że ze względu na płeć ktoś może nie podchodzić do mnie serio - przyznaje Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń