Architekt, który dotknął muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:50
Rozmowa z architektem Tomaszem Koniorem na temat książki "Dotknąć muzyki. O powstawaniu siedziby NOSPR".
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Koniorem, autorem projektu nowej siedziby NOSPR (Poranek Dwójki)
  • Julia Radziszewska z Filmoteki Narodowej opowiada Aldonie Łaniewskiej-Wołłk o przeglądzie "Koniec niewinności. Obrazy II Wojny Światowej w animacji" (Poranek Dwójki)
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia . Jedna z najlepszych architektonicznie i akustycznie polskich instytucji koncertowych
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia . Jedna z najlepszych architektonicznie i akustycznie polskich instytucji koncertowychFoto: Bartek Barczyk/NOSPR

Wnętrze jest precyzyjnie ukształtowanym drewnianym naczyniem. Zakrzywione i pochyłe  powierzchnie balkonów grają ze sobą w grę wypukłości i wklęsłości, jak gdyby tworzyły wnętrze instrumentu smyczkowego. Dając muzykom i Katowicom tak wspaniałą salę koncertową, Tomasz Konior stworzył prawdziwie żywą, a nie zamrożoną muzykę. I tak powinno być zawsze ambicją każdego architekta.

To cytat z eseju Josepha Rykwerta "Muzyka i architektura" pochodzącego z książki "Dotknąć muzyki. O powstawaniu siedziby NOSPR". Premiera wydawnictwa odbędzie się 22 maja w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W audycji mówiliśmy też o przeglądzie filmów zatytułowanym "Koniec niewinności. Obrazy II Wojny Światowej w animacji".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 6.00

mm/mc

Czytaj także

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:21
– Publiczność, która chodzi na koncerty, musi mieć przestrzeń do rozmowy o swoich wrażeniach muzycznych. Umiejscowienie kawiarni jest niezwykle ważne dla całej struktury budynku – mówił w Dwójce wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert, który ocenia nową siedzibę NOSPR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: mamy salę na miarę NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:40
- Tu nie ma miejsca na lekkość i biel, bo nie gra tu zespół kameralny, tylko orkiestra, która potrafi czołgiem przejechać - tak o nowej siedzibie NOSPR mówi jej dyrektor programowa Joanna Wnuk-Nazarowa. Historię budynku przypomnieliśmy przed koncertem inaugurującym jego otwarcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
– Dobrzy akustycy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu. A jednym z najlepszych jest Yasuhisa Toyota, autor sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – mówił w Dwójce pianista Krystian Zimerman, który wystąpił na koncercie inaugurującym działalność nowej siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń