Radiowy "Pan Tadeusz". Grzebanie w epopei

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 10:56
– "Pan Tadeusz" nigdy nie był dla mnie dziełem marmurowym, lecz opowiadał o tym, co bliskie i codzienne – mówił Mikołaj Grabowski, reżyser radiowej adaptacji epopei.
Audio
  • Rozmowa o pracach nad Dwójkowym słuchowiskiem "Pan Tadeusz" (Poranek Dwójki)
Powstały przed 1853 r. portret Adama Mickiewicza autorstwa Juliana Mackiewicza
Powstały przed 1853 r. portret Adama Mickiewicza autorstwa Juliana MackiewiczaFoto: wikimedia/cc

Prace nad Dwójkowym słuchowiskiem rozpoczynają się 28 sierpnia, premierę zaś zaplanowano na 11 listopada. To swego rodzaju przeniesienie do radia spektaklu, który Mikołaj Grabowski pokazał wcześniej na scenie. Adaptacja, dostosowana do warunków teatru radiowego, opiera się jednak na podobnej koncepcji, przedstawiając "Pana Tadeusza" jako poemat obrzędowy.

– Właściwie wszystko opiera się tam na obrzędzie – stwierdził reżyser. – Śniadanie, kawa, kolacja, grzybobranie, polowanie, ubieranie się Zosi, przemiana Robaka... Jeśli "Pan Tadeusz" ma w sobie kod polskości, to jest on ukryty przede wszystkim w obrzędach – dodał.

Kolejną silną stroną dzieła Adama Mickiewicza są zdaniem Mikołaja Grabowskiego postacie, najbardziej interesujące, gdy się w nich trochę "pogrzebie". O tym, co udało się "wygrzebać" z Tadeusza, opowiadał odtwórca tej roli Krzysztof Wieszczek.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Mikołaj Grabowski (reżyser), Krzysztof Wieszczek (aktor)

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/asz

Czytaj także

Mickiewicz kluczem do zrozumienia raperów?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 20:00
- W biografii tego poety zobaczymy wiele wątków łączących go ze współczesnymi jip-hopowcami - mówił w Dwójce Tomasz Kukołowicz, autor książki "Raperzy kontra filomaci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadara odkrywa tajemnice "Dziadów część III"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 18:00
- Odwołujemy się do tekstu, nie do tradycji interpretacji. Przeczytanie "Dziadów" nie jest łatwą sprawą - mówił reżyser Michał Zadara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mickiewicz znowu wrogiem państwa polskiego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 17:00
- "Dziady" to dzieło zaprzeczające logice "państwa komercyjnego”. Dlatego znów mamy problem z ich wystawieniem - argumentował dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady". Co Mickiewicz chce powiedzieć współczesnym?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 11:00
- Wydarzenia ostatnich lat skłaniają do tego, żeby tekstem "Dziadów" znów dziś z widzem rozmawiać - tłumaczył aktualną popularność dramatu Mickiewicza Paweł Passini.
rozwiń zwiń