Marylin Monroe. Kim była legenda XX wieku?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" przyjrzeliśmy się fenomenowi amerykańskiej modelki i aktorki filmowej. Skąd fascynacja jej osobą? Jaką wartość artystyczną miały jej role?
Audio
  • Marylin Monroe. Kim była legenda XX wieku? (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Wasilewski o swoim filmie "Zjednoczone stany miłości" (Poranek Dwójki)
  • Ireneusz Grin o polskich powieściach przygodowych z okresu PRL (Poranek Dwójki)
  • Wrocławia odzyskuje rzeźbę gotycką z kościoła św. Marii Magdaleny (Poranek Dwójki)
Marylin Monroe na współcześnie przetworzonej grafice
Marylin Monroe na współcześnie przetworzonej graficeFoto: pixabay/CC0 Public Domain

Ponadto w audycji spotkaliśmy się z Tomaszem Wasilewskim, reżyserem filmu "Zjednoczone stany miłości", znalazło się w konkursie głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Najnowsze dzieło autora głośnych "Płynących wieżowców" opowiada historię czterech pozornie szczęśliwych kobiet w różnym wieku - młodej matki uwięzionej pozbawionym namiętności małżeństwie, nauczycielki zafascynowanej swoją młodszą sąsiadką, prowincjonalnej królowej piękności oraz dyrektorki szkoły, kochanki ojca jednej ze swoich uczennic. Sam Wasilewski został właśnie wyróżniony przez amerykański magazyn "Variety". Twórca trafił na listę dziesięciu europejskich twórców, na których trzeba zwrócić uwagę w 2016 roku.

Zajrzeliśmy także do Wrocławia, który właśnie odzyskuje rzeźbę gotycką zdobiącą dawniej kościół św. Marii Magdaleny. Figura Madonny z Dzieciątkiem została poważnie uszkodzona w 1945 r. i rozdzielona na dwie części, z których każda przechowywana była w innym miejscu. Po 70 latach dzieło zostało scalone.

Po raz drugi spotkaliśmy się też z Irkiem Grinem, pisarzem, fotografem i wydawcą, który zdradził nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Marcin Pesta

Data emisji: 9.02.2016

Godzina emisji: 6.00

bch/kul/mc

Czytaj także

Kino historyczne. "To nie jest budowanie pomników"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:00
- Historię trzeba opowiadać poprzez losy ludzkie. To nie powinno być odrobienie lekcji, praca na zamówienie - podkreślał Waldemar Krzystek w Dwójkowej dyskusji o kinie historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachęcić widzów do kina dokumentalnego?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 18:00
- Trend jest taki, że pozycja dokumentu rośnie i jest on coraz chętniej oglądany, z drugiej strony nie ma przyzwyczajenia, by robić to w kinie - mówiła w Dwójce Magdalena Sroka, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń