"Myślimy Przyborą, nie zdając sobie z tego sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 10:30
– Moim zdaniem nikt z nas nie pamięta, kiedy pierwszy raz usłyszał piosenki Przybory, bo to coś takiego, co po prostu mamy w DNA – mówił grafik i ilustrator Marcin Wicha.
Audio
  • "Myślimy Przyborą, nie zdając sobie z tego sprawy" (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Jeremi Przybora Dzieła (niemal) wszystkie
Fragment okładki książki Jeremi Przybora "Dzieła (niemal) wszystkie"Foto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Znak

Gość Dwójki jest jednym z autorów ilustracji w drugim tomie "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory. Publikacja gromadzi niemalże wszystkie utwory teatralne Przybory, teksty prozatorskie czy nieznane piosenki.

Grafikowi przypadła w udziale część złożona z tekstów rozproszonych Jeremiego Przybory. Marcin Wicha przyznaje, że praca nad książką była " fajną zabawą". – Ilustrowanie tekstów to tak naprawdę ich czytanie. A Przyborę jest po prostu bardzo przyjemnie poczytać – powiedział.

Ilustrator opowiadał o utworach zawartych w "Dziełach (niemal) wszystkich", o fenomenie twórczości Przybory i fakcie, że najlepiej reagują na nią dzieci. Tłumaczył także m.in., dlaczego za czasów Kabaretu Starszych Panów w telewizji malowano paski na spodniach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Marcin Wicha (grafik, ilustrator)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mc/tj

Czytaj także

900 nieznanych tekstów Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:00
- Jest to zbiór utworów właściwe z całego okresu aktywności poetyckiej - mówił Maciej Byliniak o tomach tekstów warszawskiego poety, które zostaną wydane pod koniec tego roku.
rozwiń zwiń