Trebunie-Tutki i kwartet klarnetowy. "Mieszanka wybuchowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 10:00
- Będziemy się przemieszczać na południe: od muzyki Karpat po bałkańską – opowiadał Jakub Sztencel o warszawskim koncercie, prologu festiwalu "Muzyki na szczytach".
Audio
  • Jakub Sztencel o warszawskim koncercie zespołu Trebunie-Tutki i Cracov Clarinet Quartet (Poranek Dwójki)
Zespół Trebunie-Tutki
Zespół Trebunie-TutkiFoto: mat. promocyjne

29 sierpnia w Narodowym Instytucie Audiowizualnym wystąpią Trebunie-Tutki w towarzystwie Cracov Clarinet Quartet. Zagrają muzykę rodem z tradycji wołoskich pasterzy, utwory inspirowane muzyką żydowską, cygańską, węgierską, rusińską i polską.

- W historii muzyki znamy liczne przypadki, gdy kompozytorzy wykorzystywali elementy florystyczne, cytowali całe tematy. Pomyślałem, że można spróbować odwrócić sytuację: do muzyki ludowej włączyć elementy z nią niekojarzone – opowiadał gość Dwójki.

W rozmowie przede wszystkim o "wybuchowej" muzycznej mieszance tego szczególnego koncertu, który będzie stanowił prolog do 8. Festiwalu "Muzyka na szczytach" (W Zakopanem od 3 do 10 września wystąpią światowe gwiazdy kameralistyki - Shirley Brill, Johnatan Aner, Olga Pasiecznik i Royal String Quartet. Dyrektorem festiwalu jest Paweł Mykietyn).

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jakub Sztencel (założyciel Cracov Clarinet Quartet oraz członek Stowarzyszenia im. M. Karłowicza w Zakopanem, które organizuje festiwal "Muzyka na szczytach")

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.


Cracov Clarinet Quartet. Fot. mat. promocyjne Cracov Clarinet Quartet. Fot. mat. promocyjne

jp/mz

Czytaj także

Ukryte Zakopane. Miasto wywrócone na lewą stronę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:00
– Niczego nie odkryliśmy, tylko spróbowaliśmy opisać ukrywaną na co dzień podszewkę zakopiańskiej rzeczywistości – mówił Maciej Krupa, współautor książki "Nieobecne miasto".
rozwiń zwiń