Ukryte Zakopane. Miasto wywrócone na lewą stronę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:00
– Niczego nie odkryliśmy, tylko spróbowaliśmy opisać ukrywaną na co dzień podszewkę zakopiańskiej rzeczywistości – mówił Maciej Krupa, współautor książki "Nieobecne miasto".
Audio
  • Ukryte Zakopane. Miasto wywrócone na lewą stronę (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Autorzy Nieobecnego miasta odkrywają te elementy zakopiańskiej tożsamości, które zostały zapomniane bądź ukryte (zdj. ilustracyjne)
Autorzy "Nieobecnego miasta" odkrywają te elementy zakopiańskiej tożsamości, które zostały zapomniane bądź ukryte (zdj. ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

Zakopane to jedno z najsłynniejszych polskich miast. Jego legenda narodziła się pod koniec XIX w., a wzmocniły ją związki z takimi artystami, jak Tetmajer, Kasprowicz czy Witkacy. Niewiele osób jednak zna dobrze to miejsce, a Zakopane kryje wiele tajemnic i zapomnianych zaułków. Zdaniem Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki to miasto w pewnym sensie nieobecne - stąd tytuł ich książki.

Autorów najbardziej interesuje "podszewka rzeczywistości", czyli "to, co schowane, czego się nie pokazuje, tylko czasem się lekko ujawnia, jak się poła odchyli". Goście Dwójki opowiadali, co w Zakopanem jest przed nami ukryte i czy sami mieszkańcy miasta chcą zobaczyć jego - niekiedy kłopotliwą - podszewkę.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka (autorzy książki "Nieobecne miasto")

Data emisji: 16.08.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

"Sztuki piękne pod Tatrami", czyli jak Podhale inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:00
Pejzaże Leona Wyczółkowskiego, oryginalna ceramika i domy w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To wszystko można znaleźć w nowym albumie "Sztuki piękne pod Tatrami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sabałowe bajania". Folk na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 16:30
- Kultura ludowa kwitnie i mam nadzieję, że będzie tak dalej – powiedział Bartosz Koszarek, organizator Festiwalu "Sabałowe bajania", obchodzącego 50. jubileusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedłużanie góralskiej tradycji w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 15:00
– Prawdziwy pijak nie ma przerwy. Prawdziwy muzykant może być niewidziany, ale on gra – mówił Jan Lassak-Helios, skrzypek z Zakopanego, który po latach powrócił z Chicago w rodzinne strony.
rozwiń zwiń