Maria Pomianowska i suka z pocztowego znaczka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 13:54
- Ta płyta dotyczy instrumentu, który jest mi najbliższy, którego praktykę wykonawczą od wielu lat rekonstruuję - opowiadała Maria Pomianowska, Instrumentalistka i wokalistka, o swojej dwudziestej trzeciej płycie "The Voice of suka".
Audio
  • Z Marią Pomianowską o jej płycie "The Voice of suka" rozmawia Anna Szewczuk (Poranek Dwójki)
  • Z Hanną Łopatyńską i Agnieszką Kostrzewą z Muzeum Etnograficznego w Toruniu o wystawie "Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów" rozmawia Iwona Rzeszotek (Poranek Dwójki)
Maria Pomianowska ponad 20 lat temu zaczęła swoją trwającą do dziś muzyczną podróż dookoła świata
Maria Pomianowska ponad 20 lat temu zaczęła swoją trwającą do dziś muzyczną podróż dookoła świataFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Maria Pomianowska podejmuje się tym razem rekonstrukcji sposobu gry na zapomnianych staropolskich fidelach kolanowych: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Owocna okazała się tutaj współpraca ze Zbigniewem Butrynem - muzykiem z Janowa Lubelskiego, który zrekonstruował sukę biłgorajską ze znaczka pocztowego. 

"Ostatnie kilkadziesiąt lat obserwujemy w Europie powrót do brzmienia zapomnianych instrumentów muzycznych - pisała Maria Pomianowska o płycie "The voice of suka". "W moim odczuciu to jeden z elementów procesu odnajdywania tożsamości kulturowej i przywrócenia zagubionej, naturalnej hierarchii wartości. Na fali tych poszukiwań przed ponad dwudziestu laty wsparta ogromną wiedzą Ewy Dahlig-Turek i mistrzowską ręką lutnika Andrzeja Kuczkowskiego, podjęłam się nie lada wyzwania - rekonstrukcji sposobu gry na zapomnianych staropolskich fidelach kolanowych - suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej".

Jak podkreśla artystka, płyta ta to swoiste "muzyczne kartki z podróży". Co istotne, album zawiera kompozycje własne Marii Pomianowskiej. Wyjątek stanowi pewna ulubiona melodia z XVII wieku...

W "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy również Muzeum Etnograficznego w Toruniu, by przyjrzeć się wystawie poświęconej symbolice kolorów w życiu codziennym, w obrzędach, historii, polityce i magii.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 6.00-10.00

mc/bch

Czytaj także

Beskid Śląski. O Indianach i radiu z Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
- Wyrastaliśmy na bazie radia i ogromnej ilości rozmów z drugim człowiekiem - tak o życiu w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźbiarz, który wprowadził Chrystusa do Czech

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:45
Stanisław Kwaśny z Mesznej w Beskidach, tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, opowiadał w Dwójce m.in. o jednym z najbardziej zaskakujących zamówień rzeźbiarskich.
rozwiń zwiń