Beskid Śląski. O Indianach i radiu z Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
- Wyrastaliśmy na bazie radia i ogromnej ilości rozmów z drugim człowiekiem - tak o życiu w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
Audio
  • Małgorzata Kiereś opowiada o życiu w Beskidzie Śląskim (Źródła/Dwójka)
Henryk Jastrzembski, akwarela Górale z Istebnej (zdjęcie ilustracyjne)
Henryk Jastrzembski, akwarela "Górale z Istebnej" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Henryk jastrzembski/Wikimedia/public domain

Etnografka i badaczka kultury górali beskidzkich opowiadała w audycji o wartościach wyniesionych z rodzinnej wsi Istebna. Był to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka i do pracy, która była najważniejsza. - Nie wolno było zmarnować dnia. Dzień był dany jako dar od wschodu do zachodu słońca – mówiła Małgorzata Kiereś.

W audycji również o lokalnych autorytetach, tradycji i o tym, jak kultura Indian zainspirowała etnografkę do badania górali z Beskidu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Małgorzata Kiereś (etnografka, kierowniczka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 12.00

mz/mc

Czytaj także

Z lutnią do Kolbergowskich źródeł

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:00
- W zapisach Kolberga odnajduję ślady archaicznych, nawet średniowiecznych źródeł muzyki ludowej - mówił Antoni Pilch, współtwórca płyty "Kolbergowskie pejzaże znad Sanu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wrona: muzykę ludową trzeba czuć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 17:00
- Z nutek się jej nie wygra. Bo muzyka ludowa to nie zapisana prymka, tylko melodia zasłyszana, którą trzeba po swojemu ozdobić - podkreślał klarnecista, który wziął udział w koncercie Nowej Tradycji 2016 "Muzyka Źródeł: Lasowiacy".
rozwiń zwiń