Rzeźbiarz, który wprowadził Chrystusa do Czech

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:45
Stanisław Kwaśny z Mesznej w Beskidach, tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, opowiadał w Dwójce m.in. o jednym z najbardziej zaskakujących zamówień rzeźbiarskich.
Audio
  • Stanisław Kwaśny. Rzeźbiarz, który wprowadził Chrystusa do Czech (Źródła/Dwójka)
Stanisław Kwaśny mówił w Dwójce m.in. o tym, że do rzeźbienia używa się nie tylko dłuta, lecz także kolan, a poważną rolę odgrywa w tym dziadek na czterech nóżkach (zdj. ilustracyjne)
Stanisław Kwaśny mówił w Dwójce m.in. o tym, że do rzeźbienia używa się nie tylko dłuta, lecz także kolan, a poważną rolę odgrywa w tym dziadek na czterech nóżkach (zdj. ilustracyjne)Foto: oxlaey.com/flickr/CC BY-SA 2.0

Jednym z ulubionych tematów Stanisława Kwaśnego jest Chrystus Frasobliwy. – Uważam, że jest on symbolem polskich twórców ludowych – mówił, zwracając uwagę na nieustanne zapotrzebowanie na kapliczki z figurką zasmuconego Jezusa. - Moje kapliczki z Chrystusem Frasobliwym są od Kaszub po Nowosądecczyznę, a także na Słowacji i w Czechach, najbardziej świeckim kraju w Europie! – dodał.

To właśnie tam podczas jednego z plenerów rzeźbiarskich pewien Czech zamówił u niego taką kapliczkę. Miała stanąć w Štramberku. Stanisław Kwaśny odwiedził potem to miasteczko, by zobaczyć, gdzie ją postawiono. Gdy w końcu odnalazł swoje dzieło, bardzo się zdziwił.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Stanisław Kwaśny (rzeźbiarz ludowy)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 12.17

mc/bch

Czytaj także

Kowale w XXI wieku. Gawędziarze i artyści

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 13:00
- Funkcja kowala się zmienia. Teraz obok kuźni wyrastają galerie - mówił w Dwójce Wiesław Czernic, kowal z Wojciechowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużanie góralskiej tradycji w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 15:00
– Prawdziwy pijak nie ma przerwy. Prawdziwy muzykant może być niewidziany, ale on gra – mówił Jan Lassak-Helios, skrzypek z Zakopanego, który po latach powrócił z Chicago w rodzinne strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Śląski. O Indianach i radiu z Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
- Wyrastaliśmy na bazie radia i ogromnej ilości rozmów z drugim człowiekiem - tak o życiu w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń