X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeźbiarz, który wprowadził Chrystusa do Czech

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:45
Stanisław Kwaśny z Mesznej w Beskidach, tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, opowiadał w Dwójce m.in. o jednym z najbardziej zaskakujących zamówień rzeźbiarskich.
Audio
  • Stanisław Kwaśny. Rzeźbiarz, który wprowadził Chrystusa do Czech (Źródła/Dwójka)
Stanisław Kwaśny mówił w Dwójce m.in. o tym, że do rzeźbienia używa się nie tylko dłuta, lecz także kolan, a poważną rolę odgrywa w tym dziadek na czterech nóżkach (zdj. ilustracyjne)
Stanisław Kwaśny mówił w Dwójce m.in. o tym, że do rzeźbienia używa się nie tylko dłuta, lecz także kolan, a poważną rolę odgrywa w tym dziadek na czterech nóżkach (zdj. ilustracyjne)Foto: oxlaey.com/flickr/CC BY-SA 2.0

Jednym z ulubionych tematów Stanisława Kwaśnego jest Chrystus Frasobliwy. – Uważam, że jest on symbolem polskich twórców ludowych – mówił, zwracając uwagę na nieustanne zapotrzebowanie na kapliczki z figurką zasmuconego Jezusa. - Moje kapliczki z Chrystusem Frasobliwym są od Kaszub po Nowosądecczyznę, a także na Słowacji i w Czechach, najbardziej świeckim kraju w Europie! – dodał.

To właśnie tam podczas jednego z plenerów rzeźbiarskich pewien Czech zamówił u niego taką kapliczkę. Miała stanąć w Štramberku. Stanisław Kwaśny odwiedził potem to miasteczko, by zobaczyć, gdzie ją postawiono. Gdy w końcu odnalazł swoje dzieło, bardzo się zdziwił.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Stanisław Kwaśny (rzeźbiarz ludowy)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 12.17

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kowale w XXI wieku. Gawędziarze i artyści

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 13:00
- Funkcja kowala się zmienia. Teraz obok kuźni wyrastają galerie - mówił w Dwójce Wiesław Czernic, kowal z Wojciechowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużanie góralskiej tradycji w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 15:00
– Prawdziwy pijak nie ma przerwy. Prawdziwy muzykant może być niewidziany, ale on gra – mówił Jan Lassak-Helios, skrzypek z Zakopanego, który po latach powrócił z Chicago w rodzinne strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Śląski. O Indianach i radiu z Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
- Wyrastaliśmy na bazie radia i ogromnej ilości rozmów z drugim człowiekiem - tak o życiu w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń