Szczepan Twardoch. Król dyscypliny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 09:20
- Kiedy piszę, nie mogę sobie robić dni wolnych. Jeden dzień przerwy oznacza wyjście z rytmu potrzebnego do tego, by jak najgłębiej zanurzyć się w świat, który staram się przedstawić – powiedział w Dwójce Szczepan Twardoch.
Audio
  • Szczepan Twardoch opowiada o swojej najnowszej powieści "Król" (Poranek Dwójki)
Ważne miejsce w twórczości Szczepana Twardocha  zajmuje problematyka identyfikacji z miejscem urodzenia i tożsamości narodowościowej
Ważne miejsce w twórczości Szczepana Twardocha zajmuje problematyka identyfikacji z miejscem urodzenia i tożsamości narodowościowejFoto: PAP/Stach Leszczyński

Pisarz znany z nagrodzonej Paszportem "Polityki" powieści "Morfina", równie mocno jak na dyscyplinę pisania stawia również na odpowiednie przygotowanie i dokumentację do książki. Tak było też przy tworzeniu jego najnowszego tytułu "Król", którego akcja rozgrywa się w 1937 roku w Warszawie.

- Ta książka wyniknęła z przygotowań do "Morfiny" - powiedział Szczepan Twardoch. Przy tamtej okazji natknąłem się na postać Taty Tasiemki, przedwojennego gangstera powiązanego z PPS i związkami zawodowymi. To na nim wzorowany jest Kum Kaplica, jeden z bohaterów mojej najnowszej książki.

W audycji usłyszymy również, że  pisarz przewertował kilka miesięcy wydań przedwojennych dzienników, by "stworzyć autentyczną scenografię, po której poruszają się bohaterowie".


****

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Szczepan Twardoch (pisarz)

Data emisji: 12.10.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń