X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marzyciele i "zdrajcy ojczyzny". Ucieczki z PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
– Starałem się nie oceniać tych ludzi, bo sam kiedyś stanąłem przed dylematem, który oni mieli – mówił Jarosław Molenda, autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL".
Audio
  • Marzyciele i "zdrajcy ojczyzny". Ucieczki z PRL (Poranek Dwójki)

zwiać.jpg

"Wysoki funkcjonariusz bezpieki, literacki talent stulecia, tancerka zespołu Mazowsze, para legendarnych żeglarzy, opozycyjni politycy, słynni sportowcy. Dzieliło ich wszystko, połączyła »zdrada socjalistycznej ojczyzny«" - czytamy w materiałach wydawnictwa Bellona, którego nakładam ukazało się "Zwiać za wszelką cenę". Premierę książki zaplanowano na 9 marca.

Gość Dwójki przyznaje, że jego zainteresowanie ucieczkami z PRL związane jest z miejscem zamieszkania, czyli Świnoujściem. – Do dziś pełno tu opowieści o tym, jak miejscowi rybacy uciekali na pobliski Bornholm lub do Szwecji. Wciąż wspomina się, jak w latach 70. jeden z mieszkańców Świnoujścia próbował uprowadzić... wodolot – opowiadał.

Jarosław Molenda dwa razy stanął przed pokusą ucieczki. Najpierw zwalczył ją, gdy przyjrzał się pewnemu jeżdżącemu po Niemczech maluchowi, potem zaś jego plany pokrzyżował upadek muru berlińskiego.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Molenda (autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL")

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mamo, nasze miejsce jest na morzu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:00
– Mama zapytała: "a gdzie wy mieszkacie?". Wskazali na jacht, mówiąc: "tam, mamusiu" – mówiła Wanda Śmiechowicz, siostra dwóch żeglarzy - bliźniaków Mieczysława i Piotra Ejsmontów.
rozwiń zwiń