"Mamo, nasze miejsce jest na morzu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:00
– Mama zapytała: "a gdzie wy mieszkacie?". Wskazali na jacht, mówiąc: "tam, mamusiu" – mówiła Wanda Śmiechowicz, siostra dwóch żeglarzy - bliźniaków Mieczysława i Piotra Ejsmontów.
Audio
  • "Mamo, nasze miejsce jest na morzu". Reportaż o Mieczysławie i Piotrze Ejsmontach (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Jako nastolatkowie marzyli o rejsie dookoła globu. W 1959 r., nie otrzymawszy zgody na dalekomorską podróż, w wieku 19 lat uciekli z kraju. Schwytani, spędzili pięć miesięcy w areszcie. Władze zakazały im wspólnego wypływania w morze, jednak kilka lat później bracia porwali dwa polskie jachty i wystąpili w Kopenhadze o azyl polityczny. Na kolejnym jachcie przepłynęli Atlantyk. W Ameryce Południowej na dobre zaczęli realizację swych zamierzeń.

W liście z 14 lipca 1969 r. 29-letni Mieczysław i Piotr pisali: "jako pierwsi żeglarze polscy wyruszymy w rejs naokoło świata w kierunku wschodnim, ku słońcu, drogą szybką i trudną. (...) będzie to rekord światowy, jeśli tak małym jachtem zrobimy tak ryzykowne przejście. Zdajemy sobie dokładnie sprawę, co to znaczy".

Gdyby ten plan się udał, ich wyczyn byłby sensacją w światowym żeglarstwie. Nigdy jednak nie dotarli do mety. Bliźniacy wraz z 22-letnim Wojciechem Dąbrowskim w swój ostatni rejs wyruszyli pod koniec 1969 r. z Argentyny. Nie został po nich żaden ślad.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Nierozłączni"

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: Wanda Śmiechowicz (siostra Mieczysława i Piotra Ejsmontów), Romuald Kisłowski (kapitan), Włodzimierz Łyczywek (mecenas), Jerzy Tyszko (komandor, który szkolił Ejsmontów w latach 50. w klubie żeglarskim w Węgorzewie)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/mz

Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:00
Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Do 1905 roku przebył po Sachalinie 4655 wiorst: końmi, w zaprzęgach psich i jelenich, łodziami i pieszo. Zakładał szkoły dla Ajnów i nagrywał ich obrzędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latające żaby i smoki. Michał Siedlecki na Jawie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 18:00
- To doskonałej próby literatura naukowa i podróżnicza - mówił w Dwójce Dawid Martin o publikacji prof. Siedleckiego, polskiego zoologa, w której sto lat temu opisał niesamowity świat Jawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludojad i morskie poszukiwania "niedźwiedziego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 14:30
- Jego przysłowie to: miej serce i patrz przez palce – tak o Ludomirze Mączce, słynnym żeglarzu, mówił w Dwójce kapitan Maciej Krzeptowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Syberii do Meksyku. Ucieczka polskich uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 15:45
- Ludzie musieli przepłynąć cały Pacyfik, a mamy połowę 1943 roku, czyli okres najgorętszych walk. Statek był pełen cywilów i rannych amerykańskich żołnierzy powracających z frontu azjatyckiego – podkreślił dr Krzysztof Smolana, opowiadając o historii Polaków, którzy podczas wojny byli ewakuowani z Syberii do specjalnie utworzonego obozu dla uchodźców Santa Rosa w Meksyku.
rozwiń zwiń