X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Afronauci". Jak Zambijczycy lecieli na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 11:00
- Wydawało mi się, że napisanie tego reportażu będzie bardzo proste. Wychodziłem z założenia, że jest to historia w Zambii bardzo dobrze znana - mówił w Dwójce Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc".
Audio
  • Bartek Sabela o książce "Afronauci. Z Zambii na Księżyc" (Poranek Dwójki)

afronauci okładka.jpg

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał, że planem podboju kosmosu przez Zambię zainteresował się dzięki zdjęciom hiszpańskiej fotografki Cristiny de Middel, która w 2012 roku zrealizowała projekt pt. "Afronauci". - Słowo to wymyślił na początku lat 60. Edward Mukuka Nkoloso, który był pomysłodawcą programu kosmicznego Zambii i jednym z ojców niepodległości tego kraju.

Bartek Sabela tłumaczył, że plan lotu na Księżyc zrodził się na fali afrykańskiego entuzjazmu dekolonizacyjnego. - To pragnienie wolności w przypadku Mukuki Nkoloso zaowocowało zwróceniem się w kierunku kosmosu. Zastanawiałem się, na ile był to poważny zamiar, a na ile jego happening. Wydaje mi się, że Mukuka Nkoloso miał świadomość, że nie może polecieć na Księżyc z powodu ograniczeń finansowych i technicznych. Natomiast z tego, co pisał w swoich tekstach, wynika, że był absolutnie pewny, że ludziom uda się to zrobić. 

Reportażysta wspominał, że był zaskoczony małą znajomością tej historii w Zambii. - Okazało się, że większość ludzi związanych z tym tematem już nie żyje i niewiele jest osób, które pamiętają tamte czasy.

Bartek Sabela opowiadał także o reakcji Edwarda Mukuki Nkoloso na wieść o amerykańskim locie w kosmos. Gość Dwójki wspominał ponadto o kraju, który będzie tematem jego nowej książki.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Bartek Sabela (podróżnik, reportazysta)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 8.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albiński: w Afryce każdy nosi uśmiech na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 23:00
"Sienkiewicz pojechał do Afryki leczyć melancholię" – pisał o jego egzotycznej wyprawie prof. Zbigniew Najder. – Podróżowanie stymulowało go do pracy umysłowej – wyjaśniał w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń