"Afronauci". Jak Zambijczycy lecieli na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 11:00
- Wydawało mi się, że napisanie tego reportażu będzie bardzo proste. Wychodziłem z założenia, że jest to historia w Zambii bardzo dobrze znana - mówił w Dwójce Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc".
Audio
  • Bartek Sabela o książce "Afronauci. Z Zambii na Księżyc" (Poranek Dwójki)

afronauci okładka.jpg

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał, że planem podboju kosmosu przez Zambię zainteresował się dzięki zdjęciom hiszpańskiej fotografki Cristiny de Middel, która w 2012 roku zrealizowała projekt pt. "Afronauci". - Słowo to wymyślił na początku lat 60. Edward Mukuka Nkoloso, który był pomysłodawcą programu kosmicznego Zambii i jednym z ojców niepodległości tego kraju.

Bartek Sabela tłumaczył, że plan lotu na Księżyc zrodził się na fali afrykańskiego entuzjazmu dekolonizacyjnego. - To pragnienie wolności w przypadku Mukuki Nkoloso zaowocowało zwróceniem się w kierunku kosmosu. Zastanawiałem się, na ile był to poważny zamiar, a na ile jego happening. Wydaje mi się, że Mukuka Nkoloso miał świadomość, że nie może polecieć na Księżyc z powodu ograniczeń finansowych i technicznych. Natomiast z tego, co pisał w swoich tekstach, wynika, że był absolutnie pewny, że ludziom uda się to zrobić. 

Reportażysta wspominał, że był zaskoczony małą znajomością tej historii w Zambii. - Okazało się, że większość ludzi związanych z tym tematem już nie żyje i niewiele jest osób, które pamiętają tamte czasy.

Bartek Sabela opowiadał także o reakcji Edwarda Mukuki Nkoloso na wieść o amerykańskim locie w kosmos. Gość Dwójki wspominał ponadto o kraju, który będzie tematem jego nowej książki.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Bartek Sabela (podróżnik, reportazysta)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 8.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Albiński: w Afryce każdy nosi uśmiech na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 23:00
"Sienkiewicz pojechał do Afryki leczyć melancholię" – pisał o jego egzotycznej wyprawie prof. Zbigniew Najder. – Podróżowanie stymulowało go do pracy umysłowej – wyjaśniał w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń