REKLAMA

Tadeusz Konwicki. Biografia po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 08:00
- To bardziej opowieść biograficzna, w której chciałam go pokazać w sposób wielostronny - mówiła w Dwójce Lidia Sadkowska-Mokkas, autorka książki "Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy".
Audio
  • Lidia Sadkowska-Mokkas o książce "Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy" (Poranek Dwójki)

Tadeusz Konwicki okł.jpg

Publikacja Lidii Sadkowskiej-Mokkas to pierwsza próba biograficznego spojrzenia na życie oraz twórczość wybitnego literata, reżysera i scenarzysty. Autorka wyjaśniała w "Poranku Dwójki", dlaczego Tadeusza Konwickiego określiła w tytule mianem "cudzoziemca tranzytowego". - Konwicki zawsze podkreślał swoją cudzoziemskość, że patrzy na zjawiska takie jak Warszawa czy Wilno z dystansu. Podobało mu się określenie "emigrant", które nadał mu Kazimierz Kutz. Tranzyt z kolei dotyczy jego podróży życiowej, ale i duchowej, której początek miał miejsce w Nowej Wilejce w 1926 roku, a koniec w Warszawie w roku 2015.

Lidia Sadkowska-Mokkas mówiła o najważniejszych dokonaniach Tadeusza Konwickiego, źródłach, z których czerpała wiedzę o jego życiu, ale też o ukochanym kocie Iwanie, który trafił do wielu dzieł pisarza. 

***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Lidia Sadkowska-Mokkas

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 8.10

bch/kul

Czytaj także

Maria Konwicka: w cieniu dużego drzewa nic nie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:00
- To zdanie syna Miłosza odnieść można do dzieci wszystkich wybitnych osób. Dlatego w młodości w ogóle nie czytałam książek ojca - zdradziła Maria Konwicka, córka wybitnego twórcy i gość festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: miałem szczęście do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 12:00
– Nawet teraz, gdy jestem niezbyt apetycznym starszym panem, doznaję od ludzi dużo dobrego – mówił w nagraniu archiwalnym z 2000 r. wybitny pisarz i reżyser.
rozwiń zwiń