X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzeum Narodowe: te rysunki możemy pokazywać raz na dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 11:00
- To okres minimalnej przerwy. Te rysunki ze względu na papier i techniki, które zostały użyte do ich wykonania, są bardzo wrażliwe na światło i wilgotność - mówił w Dwójce Piotr Borusowski kurator wystawy "W warsztacie niderlandzkiego mistrza" prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "W warsztacie niderlandzkiego mistrza" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)

Na wystawie, którą można oglądać od 18 maja do 20 sierpnia, zgromadzone zostały dzieła powstałe na przestrzeni trzystu lat – najstarsze pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z początku wieku XIX. Kurator wystawy Piotr Borusowski podkreślał, że rysunki są prezentowane nie tylko od strony estetycznej, ale też praktycznej. - Pokazujemy, do czego służyły, jakie było ich przeznaczenie. Część z nich to projekty do rycin, rysunków, obrazów, witraży. Część to autonomiczne dzieła sztuki. Pokazujemy też rysunki mistrzów i uczniów.

Wśród wystawianych dzieł znajdą się m.in. szkice Pietera (I) Coecke van Aelsta, Maertena de Vosa, Lodewijka Toeputa, Jacquesa (II) de Gheyna, Pietera (II) Stevensa, Petera Paula Rubensa, Theodoora van Thuldena, Jana van Noordta czy Ferdinanda Bola.

Kuratorzy wystawy mówili o najciekawszych pracach zgromadzonych na wystawie (na jednej z nich artysta chwali się, że dobrze wyszła mu noga świętego). Odtworzenie ich historii w wielu przypadkach przypominało prawdziwe śledztwo.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Piotr Borusowski i Aleksandra Janiszewska (kuratorzy wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Data emisji: 17.05.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest mężczyzna z obrazu Jana van Eycka?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:00
- Kto wie, czy próba związania wizerunku mężczyzny z van Eyckiem nie jest romantyczną potrzebą duszy ludzkiej, żeby wiedzieć, na kogo się patrzy - mówiła o "Portrecie mężczyzny w czerwonym turbanie" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń