REKLAMA

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
Audio
  • Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Stara kobieta Quentina Massys
Fragment obrazu "Stara kobieta" Quentina MassysFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Co skłoniło niderlandzkiego malarza przełomu XV i XVI wieku do namalowania groteskowego wizerunku kobiety? Jedna z hipotez mówi, że może być to złośliwy portret XIV-wiecznej księżniczki Tyrolu, o której przeciwnicy mówili, że jest rozwiązła i ma "gębę jak kieszeń". Z kolei współczesny lekarz Michael Baum przypuszczał, iż obraz może przedstawiać osobę cierpiącą na syndrom Pageta. Choroba ta deformuje kości twarzy.

W audycji zastanawialiśmy, kto mógł zamówić taki portret, czy ma on coś wspólnego z Leonardem da Vinci, ale też czy wpłynął na wizerunek jednej z postaci książki "Alicja w Krainie Czarów".


***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 8.05.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mg

Czytaj także

Wizja Rembrandta: Jezus jak Łazarz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 11:00
- Pierwotna wersja "Zmartwychwstania" dokładnie odwzorowywała sceną biblijną. Ostateczny jego kształt to oryginalna interpretacja Rembrandtowska - podkreśliła dr dr Grażyna Bastek, opowiadając o jednym z pięciu obrazów cyklu pasyjnego, zamówionych do komnat księcia Frederika Hendrika Orleańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrea Mantegna i pierwszy Chrystus w skrócie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:00
– Nie było wcześniej w historii malarstwa przypadku, by Chrystusa pokazywać od strony stóp w tak dużym skrócie perspektywicznym – mówiła dr Grażyna Bastek o "Opłakiwaniu zmarłego Chrystusa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Caravaggio za 120 mln euro jest autentyczny?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 14:00
W Tuluzie w spadku otrzymanym przez pewną rodzinę znalazł się obraz przedstawiający Judytę odcinającą głowę Holofernesowi. Po niemal dwóch latach badań uznano go za dzieło Caravaggia...
rozwiń zwiń