Wciąż coś nowego o zjawisku "Leśmian"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 10:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z prof. Jackiem Trznadlem, który wydał właśnie "Kalendarium leśmianowskie".
Audio
  • Z prof. Jackiem Trznadlem o twórczości Bolesława Leśmiana rozmawia Dorota Gacek (Dwukropek/Dwójka)
Bolesław Leśmian uznawany jest za najbardziej nowatorską i najoryginalniejszą indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku
Bolesław Leśmian uznawany jest za najbardziej nowatorską i najoryginalniejszą indywidualność twórczą literatury polskiej XX wiekuFoto: PAP

"Szczęśliwy kraj, który ma wielkiego poetę. Szczęśliwy poeta posiadający język, w którym można wszystko wyrazić" - tymi słowami prof. Jacek Trznadel kończy "Kalendarium leśmianowskie". Książka ta prezentuje najważniejsze fakty życia i twórczości słynnego poety w porządku chronologicznym i stanowi zwieńczenie czterotomowej edycji "Dzieł wszystkich" Leśmiana przygotowanej przez prof. Jacka Trznadla i opublikowanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Po śmierci poety w 1937 roku Karol Irzykowski napisał "Zjawisko Leśmian zatrzymuje uwagę, nie można go tak łatwo przezwyciężyć. Wciąż się coś nowego w nim znajdzie". O zjawisku "Leśmian" i o współczesnych badaniach dotyczących życia i twórczości autora "Łąki" rozmawialiśmy w audycji z prof. Jackiem Trznadlem.

***
Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Jacek Trznadel (historyk literatury, krytyk)  

Data emisji: 5.05.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mm

Czytaj także

Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchanie płyt z kotką i inne przygody Adama Wiedemanna

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 14:30
– To nie są zbiory osobnych tekstów, a raczej narracje o charakterze niemal powieściowym – mówił Adam Wiedemann, autor m.in. dwóch książek z "przygodą" w tytule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieposłuszna bestia. Piotr Sommer o życiu języka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 13:00
– Ta bestia nie chce nam się podporządkować, panuje nad sobą trochę sama i wykonuje różne manewry na własną rękę – mówił poeta, tłumacz i krytyk literacki.
rozwiń zwiń