Pompon - smok sznurówkojad, który czeka na film

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 09:00
- On wynurzył się z odpływu umywalki w domu państwa Fisiów, którzy żyją w premanetnym konflikcie i wzajemnie się obrażają - o bohaterze scenariusza, który wygrał w konkursie PISF i ZAIKS opowiadała jego autorka Joanna Olech.
Audio
  • Joanna Olech o scenariuszu filmu o Pomponie (Poranek Dwójki)
Audio
  • Joanna Olech o scenariuszu filmu o Pomponie (Poranek Dwójki)

Smok Pompon, który do tej pory był główną postacią książek Joanny Olech, teraz ma szansę zostać gwiazdą dużego ekranu. A to za sprawą zwycięstwa w konkursie na najlepszy scenariusz filmu fabularnego dla dzieci zorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. O ile książki o Pomponie były zbiorem niepowiązanych skeczy i historyjek, tak w filmie smok miałby wielką misję do spełnienia. - Jest nią pojednanie skłóconej rodziny Fisiów. Pompon zmusza dzieci do współpracy, bo na początku muszą go ukrywać przed rodzicami w skrzyni na pościel - wyjaśniła w audycji Joanna Olech. Sam smok nie jest postacią specjalnie grzeczną, ponieważ notorycznie kłamie, bezgranicznie wierzy reklamom, a do tego pożera muchy i sznurówki. - Zdradzę, że Pompon pewnego dnia zostaje celebrytą i będzie musiał się zmierzyć ze światem, który zna wyłącznie z reklam. Konkluzja jest taka, że trzeba myśleć krytycznie i mieć dystans do tego, co się słyszy - mówiła Olech.

Filmowa wersja przygód Pompona jest na razie na etapie szkicowego scenariusza i czeka na podjęcie kolejnych kroków. Joanna Olech opowiadała w "Poranku Dwójki", czego nauczyła się przy okazji pisania scenariusza. Tłumaczyła też, dlaczego rodzice powinni być ostrożni z zachęcaniem dzieci do czytania lektur z ich młodości. Gość audycji zdradził ponadto znakomity sposób na rozwinięcie czytelniczego nawyku u najmłodszych.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Joanna Olech (rysowniczka, autorka książek dla dzieci)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co polski rynek filmowy dał Larsowi von Trierowi?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:00
– Stworzony w PRL model pracy w zespołach filmowych to coś, czego zazdrości nam cały świat – mówiła Anna Wróblewska, autorka książki "Rynek filmowy w Polsce".
rozwiń zwiń