Bracia Lumière nie wierzyli w przyszłość kinematografu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 10:25
– Do końca swojej działalności byli zaskoczeni powodzeniem swojego wynalazku – mówił znawca początków kina Grzegorz Pieńkowski, z którym spotkaliśmy się przy okazji polskiej premiery dokumentu "Bracia Lumiere" Thierry'ego Frémauxa.
Audio
  • Bracia Lumière nie wierzyli w przyszłość kinematografu (Poranek Dwójki)

Marlene_Dietrich_1930 wiki 1200.jpg
"Akademia kina". Posłuchaj radiowych wykładów prof. Marka Hendrykowskiego

Louis i Auguste Lumière kinematograf wynaleźli w 1895 roku. Pierwsze swoje filmy zaczęli realizować rok później - były to filmy fabularne, dokumenty, a także rejestracje spotkań rodzinnych. Nie doceniali jednak swojego aparatu, czego wyrazem jest m.in. historia ich spotkania z iluzjonistą Georges'em Mélièsem. – Méliès wyszedł z założenia, że, występując na scenie, ma dochód z jednej sali, a po sfilmowaniu swojego występu i powieleniu taśmy w dziesięciu kopiach zarobi w jedenastu salach. Gdy zwrócił się do braci z zamiarem kupna urządzenia, Louis Lumière powiedział: "młody człowieku, ten wynalazek nie ma przed sobą przyszłości, to chwilowa ciekawostka, o której za trzy lata nikt nie będzie pamiętał" – opowiadał Grzegorz Pieńkowski.

Gość Dwójki wspominał także o innych nieporozumieniach towarzyszących pionierskiej epoce francuskiej oraz światowej kinematografii i zwrócił uwagę na udział Polaków w tej techniczno-artystycznej przygodzie, przypominając postać Kazimierza Prószyńskiego, który swoją kamerę skonstruował wcześniej od braci Lumière, oraz Bolesława Matuszewskiego, który ze słynnym francuskim duetem pracował jako operator filmowy.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Pieńkowski (przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowanay w auducji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Kto ojcem X muzy? Przyznają się Francuzi i Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 20:00
- Choć spór ten okazał się bardzo twórczy, to moim zdaniem żadna ze stron nie ma racji - mówił prof. Marek Hendrykowski w nowym cyklu Dwójki poświęconym historii światowego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja – polski wynalazek z dziewiętnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 22:30
Mało mówi się o polskim udziale w tworzeniu podwalin kina, a okazuje się, że był on niemały. – Grupa genialnych Polaków już pod koniec XIX w. wniosła ogromny wkład w rozwój kinematografii – mówił w Dwójce filmoznawca prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mir kumen on" i "Ludzie Wisły". Wczesny Ford w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" udaliśmy się na organizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przegląd wczesnych filmów Aleksandra Forda.
rozwiń zwiń