"Królowa Jadwiga była smutną i samotną dziewczyną"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 11:00
- O Jadwidze niewiele wiemy, kilka szczegółów, legendy. Pomyślałam, że trzeba spróbować odnaleźć te momenty, które ona sama skrzętnie ukryła - mówiła w Dwójce Janina Lesiak, autorka książki "Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa".
Audio
  • Janina Lesiak o książce "Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa" (Poranek Dwójki)

Janina Lesiak podkreśliła, że jej powieść, choć nie jest książką historyczną, to jest mocno podparta faktami. - Prawie każdy szczegół jest tu odszukany, przeanalizowany i sprawdzony, resztę wypełniam swoją wyobraźnią - mówiła pisarka. - Wymyśliłam sobie, że o Jadwidze mówią tylko ci, którzy ją dobrze znali. Ona nie mówi ani słowa. Jest za to jej matka, siostra, narzeczony Wilhelm Habsburg, jest Władysław Jagiełło i postać wymyślona, czyli skryba.

Autorka wyznała, że z jej książki wyłania się smutny obraz królowej Jadwigi, a niektóre sceny mogą niemiło zaskoczyć miłośników tej postaci. W audycji Janina Lesiak wyjaśniła także, w jaki sposób dobiera bohaterki do swojego cyklu o polskich władczyniach. Pisarka wspomniała, że w przypadku książki o Cecylii Renacie dużą rolę odegrało radio z zielonym okiem.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Janina Lesiak (pisarka)

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 15:27
- Była jednym z najwybitniejszych władców w historii Egiptu. Za jej czasów panował dobrobyt i rozwój budowlany - mówił o tajemniczej królowej Hatszepsut archeolog dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatarzy – żołnierze króla Jana III

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 20:32
Zapraszamy do wysłuchania audycji m.in. o historii tatarskich oddziałów, które nie tylko uratowały życie zwycięzcy spod Wiednia, ale brały także udział w polskich powstaniach narodowych.
rozwiń zwiń