Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 15:27
- Była jednym z najwybitniejszych władców w historii Egiptu. Za jej czasów panował dobrobyt i rozwój budowlany - mówił o tajemniczej królowej Hatszepsut archeolog dr Andrzej Ćwiek.
Audio
  • Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Głowa Hatszepsut znaleziona w Luksorze
Głowa Hatszepsut znaleziona w LuksorzeFoto: Néfermaât, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Choć wywodziła się z królewskiego rodu, to bycie królem nie było początkowym przeznaczeniem Hatszepsut. - Gdyby wszystko potoczyło się normalnie w jej rodzinie i przeżyliby jej bracia, to ona zostałaby co najwyżej małżonką królewską i na tym by się skończyła jej rola - zauważał archeolog Bartosz Nowacki. 

W audycji wyjaśnialiśmy w jaki sposób Hatszepsut doszła do władzy, a także dlaczego 20 lat po jej śmierci próbowano ją wymazać z historii Egiptu. - Nie chodziło o emocje.  Gdyby Totmes III darzył nienawiścią swoją ciotunię, to mógłby zacząć usuwać jej wizerunki bezpośrednio po jej pogrzebie - mówił dr Andrzej Ćwiek.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr Andrzej Ćwiek, Bartosz Nowacki (archeolodzy)

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/tj

Czytaj także

Faraon po tomografii, czyli dowody ojcobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:00
Zagadkowa śmierć Ramzesa III, władcy Starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa, od lat intrygowała historyków. Nieodkryta prawda przetrwała wieki pod bandażami, którymi było okryte gardło faraona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń