"Dzięki Henrykowi Warsowi docieram do każdego"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:40
- Marzeniem chyba każdego muzyka jest trafienie do szerokiego grona odbiorców. A utwory Henryka Warsa i Bronisława Kapera to niezapomniane melodie i teksty, które są uniwersalne dla każdego – powiedział pianista jazzowy.
Audio
  • Rozmowa z pianistą jazzowym Pawłem Kaczmarczykiem (Poranek Dwójki)

Goszczący w Dwójce pianista opowiadał o koncercie "Vars & Kaper – DeconstructiON", który 3 grudnia w Krakowie zainauguruje Jazz Juniors International Exchange. Program, który Paweł Kaczmarczyk wykona wraz z Dorotą Miśkiewicz, to połączenie korzeni polskiego jazzu, głęboko tkwiących w muzyce filmowej dwóch wielkich kompozytorów: Henryka Warsa i Bronisława Kapera.

- Biorąc na warsztat utwory tych twórców, wiedzieliśmy, że ciężko jest mierzyć się z mistrzostwem i nie możemy zagrać ich po staremu. Sposobem na to, by muzyka ta trafiła także do młodego pokolenia, jest osadzenie tych melodii w naszych współczesnych czasach - dodał Paweł Kaczmarczyk.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak na przestrzeni dekad zmieniła się rola muzyka, i tego, jak dzieli się publicznością swoją twórczością.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Paweł Kaczmarczyk (pianista)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 8.10 

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/jp


Czytaj także

Adam Makowicz: jazz bez swingu to nie jazz

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 10:30
 – Swing to podstawa tej muzyki, coś, co sprawiło, że zainteresowałem się jazzem – mówił znakomity pianista jazzowy i improwizator przed recitalem w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Noc w wielkim mieście". Przedwojenny jazz na nowo zagrany

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:00
- Przez chwilę był pomysł, by spisać aranże takich wybitnych kompozytorów jak Henryk Gold czy Henryk Wars. Okazało się jednak, że jest to tak plastyczny materiał, że trzeba go zrobić na nowo – opowiadał Jan Emil Młynarski o nowej płycie formacji Jazz Band Młynarski Masecki "Noc w wielkim mieście".
rozwiń zwiń