X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tango" w operze. "Mrożek jest bardzo muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:00
- Jeżeli mamy tak wybitną sztukę, graną na całym świecie, to trzeba ją wzmacniać jeszcze przez takie pomysły jak opera - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser operowej adaptacji najsłynniejszego dramatu Sławomira Mrożka. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się 8 grudnia w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Audio
  • Maciej Wojtyszko o "Tangu" w operze (Poranek Dwójki)

mrozek_tyrmand1200new.jpg
Mrożek i Tyrmand. Rozterki emigranta zapisane w listach

Jak podkreślał w Dwójce Maciej Wojtyszko, może dziwić, że tak długo nikt nie zauważył, jak bardzo muzyczne są teksty Mrożka. - Fantastyczne są choćby partie Edka, które są pół śpiewane, pół mówione.

Gość audycji zwrócił również uwagę, jak niewiele jest polskich oper, które uwzględniają melodykę słowa polskiego. Stąd tak ważne jest wydobycie "muzycznego potencjału" Mrożka . - Partytura Michała Dobrzyńskiego organicznie związana jest z językiem polskim, z frazą Mrożka - mówił Maciej Wojtyszko o stronie kompozytorskiej operowego "Tanga".

W rozmowie również o reżyserowaniu takim słowno-muzycznym dziełem ("wymaga to głębokiej analizy psychologicznej") czy o José Marii Florêncio – "dyrygencie z duszą reżysera".

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser, pisarz, dramaturg)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krupnicza 22. Kamienica z bogatą literacką przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:32
W audycji spotkaliśmy się z Anną Grochowską, autorką książki "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą", poświęconą słynnemu krakowskiemu adresowi.
rozwiń zwiń