"Tango" w operze. "Mrożek jest bardzo muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:00
- Jeżeli mamy tak wybitną sztukę, graną na całym świecie, to trzeba ją wzmacniać jeszcze przez takie pomysły jak opera - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser operowej adaptacji najsłynniejszego dramatu Sławomira Mrożka. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się 8 grudnia w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Audio
  • Maciej Wojtyszko o "Tangu" w operze (Poranek Dwójki)

mrozek_tyrmand1200new.jpg
Mrożek i Tyrmand. Rozterki emigranta zapisane w listach

Jak podkreślał w Dwójce Maciej Wojtyszko, może dziwić, że tak długo nikt nie zauważył, jak bardzo muzyczne są teksty Mrożka. - Fantastyczne są choćby partie Edka, które są pół śpiewane, pół mówione.

Gość audycji zwrócił również uwagę, jak niewiele jest polskich oper, które uwzględniają melodykę słowa polskiego. Stąd tak ważne jest wydobycie "muzycznego potencjału" Mrożka . - Partytura Michała Dobrzyńskiego organicznie związana jest z językiem polskim, z frazą Mrożka - mówił Maciej Wojtyszko o stronie kompozytorskiej operowego "Tanga".

W rozmowie również o reżyserowaniu takim słowno-muzycznym dziełem ("wymaga to głębokiej analizy psychologicznej") czy o José Marii Florêncio – "dyrygencie z duszą reżysera".

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser, pisarz, dramaturg)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko

Czytaj także

Krupnicza 22. Kamienica z bogatą literacką przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:32
W audycji spotkaliśmy się z Anną Grochowską, autorką książki "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą", poświęconą słynnemu krakowskiemu adresowi.
rozwiń zwiń