Polska zakupiła autograf nieznanego wiersza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 10:00
- Ten wiersz jest cenny z kliku powodów - mówił w Dwójce o utworze "Le Cimetiere du Pere-Lachaise" prof. Zbigniew Przychodniak. Dzieło zapisane w sztambuchu Kory Pinard zostało właśnie zakupione przez Bibliotekę Narodową.
Audio
  • Prof. Zbigniew Przychodniak o odnalezionym rękopisie Juliusza Słowackiego (Poranek Dwójki)
  • Anna Romaniuk o konserwacji rękopisu Juliusza Słowackiego (Poranek Dwójki)
Zakupiony przez Bibliotekę Narodową sztambuch Kory Pinard  zawiera rękopis wiersza Juliusza Słowackiego pt. Le Cimetiere du Pere la Chaise
Zakupiony przez Bibliotekę Narodową sztambuch Kory Pinard zawiera rękopis wiersza Juliusza Słowackiego pt. "Le Cimetiere du Pere la Chaise" Foto: Grzegorz Mazurowski/Biblioteka Narodowa

Na rękopis znanego wcześniej tylko we fragmencie wiersza Juliusza Słowackiego natrafił w roku 2012 paryski antykwariusz Emmanuel Fradois, podczas jednej z wizyt na francuskiej prowincji. Bukinista zakupił od lokalnych księgarzy sztambuch zwierający wpis poety i skonsultował się z polskimi badaczami. Wśród nich był prof. Zbigniew Przychodniak, który w audycji "Poranek Dwójki" opowiadał o wadze tego znaleziska. - Po pierwsze, to jedyny znany nam utwór Słowackiego w języku francuskim. Poza tym pokazuje on bardzo głębokie zainteresowanie poety kulturą francuską i jest cennym świadectwem paryskich przeżyć Słowackiego z pierwszego okresu pobytu w tym mieście.

Słowacki zapisał wiersz "Le Cimetiere du Pere-Lachaise" w sztambuchu podarowanym w 1832 roku Korze Pinard, która była córką właściciela drukarni. - To była przyjaźń. Słowacki zwierza się w listach, że trochę w sobie rozkochiwał tę 15-letnią dziewczynę - mówił prof. Przychodniak.

Odnaleziony wiersz jest melancholijną opowieścią z wędrówki Słowackiego po Paryżu. Gość "Poranka Dwójki" zwrócił w audycji uwagę na inny utwór wieszcza poświęcony stolicy Francji, który w odróżnieniu od "Le Cimetiere du Pere-Lachaise" jest ostrą krytyką tego miasta. Z prof. Zbigniewem Przychodniakiem rozmawialiśmy też o innym sensacyjnym znalezisku dotyczącym Słowackiego, na które natrafiono w Moskwie.

O konserwacji francuskiego rękopisu wielkiego romantycznego poety opowiedziała w "Poranku Dwójki" Anna Romaniuk, kierowniczka Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.

***

Rozmawiał:  Paweł Siwek

Gość: prof. Zbigniew Przychodniak (badacz literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania 2017

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:04
- Ja najchętniej wybrałabym "Wesele", aczkolwiek mam wrażenie, że to najtrudniejsza pozycja. Sama kompozycja tego dramatu sprawia, że trudno go narodowo, głośno czytać, zwłaszcza, jeśli robi to jedna osoba - oceniała Anna Czernow, historyk literatury.   
rozwiń zwiń