"Jeszcze dzień życia". Film o przemianie Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 11:53
- Ryszard Kapuściński jest głównym bohaterem naszego filmu, ale sięgamy w nim głębiej. Staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest rola reportera i kim się stał Kapuściński poprzez wydarzenia w Angoli w roku 1975 - mówił w Dwójce Jarosław Sawko z firmy Platige Image.
Audio
  • Jarosław Sawko o filmie "Jeszcze jeden dzień życia" (Poranek Dwójki)

"Jeszcze dzień życia" to obraz, dla którego inspiracją była książka Ryszarda Kapuścińskiego o takim samym tytule. Na pomysł filmu wpadł baskijski reżyser Raúl de la Fuente. Jarosław Sawko opowiadał, że twórca ten jest zafascynowany tekstami polskiego reportażysty, a tom "Jeszcze dzień życia" należy do ulubionych książek filmowca. - To wczesna książka Kapuścińskiego. Stanowi ona coś w rodzaju przejścia między reportażami a literaturą, którą potem zasłynął.

Film, tak jak książka, opowiadają o wojnie w Angoli w roku 1975, która wybuchła po wycofaniu się portugalskich władz z tego kraju. - Ciekawe sceny odbywały się w dokach portowych, kiedy cały dobytek wyjeżdżających do Portugalii ludzi był pakowany do kontenerów. Ryszard Kapuściński zobaczył je jako nowe miasto, a opis, który zamieścił w swojej książce był tak poetycki i fantastyczny, że bardzo chcieliśmy oddać go w filmie.

Obraz "Jeszcze dzień życia" jest dziełem, które łączy ze sobą gatunki. W większości jest to film animowany, uzupełniony dokumentalnymi wstawki. Jarosław Sawko opowiadał o polskich aktorach, którzy użyczyli swojego głosu postaciom i nadali im dynamikę ruchową.

"Jeszcze dzień życia" zostanie pokazany podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Do polskich kin trafi w listopadzie.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Sawko (Platige Image)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Kapuściński poeta. "Bez tego nie byłoby reportaży"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 10:00
- Lubię te wiersze, są bardzo dobre, to delikatna, współczująca liryka. Uważam, że wciąż są niedoceniane - mówił Jarosław Mikołajewski o tej mniej znanej dziedzinie twórczości znakomitego reportażysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto ze snu. Wędrówka po Delhi z Raną Dasguptą

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 08:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz z przewodniczącą jury Olgą Stanisławską.
rozwiń zwiń