Marta Prus: zaczęło się od fascynacji trenerką rosyjskiej kadry

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 10:55
- Gdy dowiedziałam się, że ma niesamowite osiągnięcia, bo od kilkunastu lat jej zawodniczki są mistrzyniami świata i mistrzyniami olimpijskimi, a prywatnie jest żoną jednego z najbogatszych oligarchów rosyjskich, to moja wyobraźnia zaczęła pracować - mówiła w Dwójce reżyserka filmu dokumentalnego "Over the limit".
Audio
  • Reżyserka Marta Prus o swoim debiutanckim pełnometrażowym dokumencie "Over the limit" (Poranek Dwójki)

Mikrokosmos rosyjskiej kadry narodowej kobiet w gimnastyce artystycznej, którego punktem centralnym jest główna trenerka Irina Viner, początkowo miał być metaforą współczesnej Rosji. - Z takim wyobrażeniem pojechałam po raz pierwszy do Moskwy, żeby zobaczyć panią Irinę po raz pierwszy na żywo, ponieważ ja w takim bezpośrednim kontakcie potrafię podjąć decyzję, czy chciałabym robić film. Na miejscu moja fascynacja tylko się pogłębiła. Pani Irina rzeczywiście wyglądała jak przywódca wojska, a nie drużyny sportowej. Tam też zobaczyłam Margaritę Mamun (gimnastyczkę - przyp. red.), która stała się główną bohaterką mojego filmu - tłumaczyła Marta Prus.

Pięć lat pracy zrodzonej z miłości do sportu. Bardzo długi proces uzyskiwania zgody, aby rozpocząć zdjęcia. Efekt będzie można zobaczyć już 30 listopada, gdy dokument "Over the limit" wejdzie do kin. Reżyserka w swoim pełnometrażowym debiucie pokazuje, jakim kosztem jest okupiony sukces w sporcie. Ale nie jest to tylko film o gimnastyce artystycznej. To też dokument o brutalnym świecie rosyjskiego sportu. 

Jakie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą treningom gimnastyczek z rosyjskiej kadry narodowej? Za co Marta Prus darzy sympatią Irinę Viner? Kim jest Rita, główna bohaterka filmu "Over the limit"? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Marta Prus (reżyserka)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kh

Czytaj także

"Wieś pływających krów". Spotkanie dwóch światów na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 12:27
- Ten film to ciepłe i humorystyczne spojrzenie na próbę połączenia się dwóch światów reprezentowanych przez trójkę neohipisów z Berlina i podlaskich rolników - mówiła w Dwójce reżyserka Katarzyna Trzaska.
rozwiń zwiń