"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:55
- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
Audio
  • Filip Wojciechowski o koncercie "To, co najpiękniejsze… - Zima" w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

łańcuch XVI festiwal lutosławskiego 1200.jpg
Festiwal Łańcuch XVI. Lutosławski dla radia i teatru

Będzie to kolejny koncert z serii "To, co najpiękniejsze...". Jego program podzielono na dwie części. W pierwszej wystąpi Filip Wojciechowski Trio w składzie: Filip Wojciechowski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja. - Razem z moim trio nagraliśmy płytę z utworami Chopina na jazzowo. Również podczas  piątkowego wieczoru zagramy dla słuchaczy moje transkrypcje utworów Chopina, będzie też Bach na jazzowo z towarzyszeniem wspaniałego trębacza - Gary'ego Guthmana - tłumaczył gość Dwójki.

W drugiej części koncertu zabrzmi koncert fortepianowy F-dur George'a Gershwina w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy.

- Jest to utwór, przed którym należy mieć respekt i naprawdę poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego przygotowanie. Wspaniały, 35-minutowy koncert, wypełniony światem jazzu i muzyki symfonicznej. Bardzo się cieszę, że nadarzyła się taka okazja i dzięki zaproszeniu Polskiego Radia będę miał przyjemność wykonać to dzieło - podkreślał pianista.

Koncert "To, co najpiękniejsze… - Zima" będzie transmitowany na antenie Dwójki.

Kiedy zaczęła się miłość Filipa Wojciechowskiego do jazzu? Jakie podejście towarzyszy mu podczas interpretowania utworów Chopina? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość audycji: Filip Wojciechowski (pianista)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/ac


Czytaj także

Rok Moniuszkowski. Michał Klauza: moje spojrzenie na Moniuszkę ukształtowała ta współpraca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:54
- Miałem wielkie szczęście. Moje pierwsze zetknięcie ze Stanisławem Moniuszką to była produkcja "Strasznego Dworu" w Teatrze Wielkim w reżyserii Mikołaja Grabowskiego i pod dyrekcją muzyczną Jacka Kasprzyka. Ta interpretacja została zarejestrowana na płycie i jest chyba dobrze znana melomanom - mówił w Dwójce szef Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Orkiestra Radiowa na Rok Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 12:10
- W tym roku każdy z naszych koncertów będziemy rozpoczynali twórczością Moniuszki. Kulminacja tych obchodów nastąpi na początku przyszłego sezonu koncertowego - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń