Rok Moniuszkowski. Michał Klauza: moje spojrzenie na Moniuszkę ukształtowała ta współpraca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:54
- Miałem wielkie szczęście. Moje pierwsze zetknięcie ze Stanisławem Moniuszką to była produkcja "Strasznego Dworu" w Teatrze Wielkim w reżyserii Mikołaja Grabowskiego i pod dyrekcją muzyczną Jacka Kasprzyka. Ta interpretacja została zarejestrowana na płycie i jest chyba dobrze znana melomanom - mówił w Dwójce szef Polskiej Orkiestry Radiowej.
Audio
  • Michał Klauza o koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu Lutosławskiego, w czasie którego zabrzmią m.in. utwory Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)

moniuszko konferencja 1200.jpg
Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Jak ocenia Michał Klauza, Stanisław Moniuszko zawiera w swojej technice kompozytorskiej wspaniałe elementy nawiązujące do najlepszych tradycji włoskich. – Kiedy spojrzy się na niego w ten sposób, a nie przez pryzmat ciężkiego romantyzmu, nagle okazuje się, że ta muzyka jest przyjemna dla ucha i bardzo wdzięczna - podkreślił gość Dwójki.

W obchody Roku Moniuszkowskiego wpisuje się koncert, ktory odbędzie się w niedzielę (13.01) w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Polska Orkiestra Radiowa wykona m.in. Taniec hiszpański i Mazura z baletu "Monte Christo". - W zetknięciu z pozostałymi utworami, które będziemy mieli zaszczyt Państwu zaprezentować, to takie dwa drobiażdżki. Ale zachęcam do ich posłuchania, bo są to naprawdę  wdzięczne utwory. Taniec hiszpański ma konotacje w kierunku Mazura i jest to bardzo interesujące, w jaki sposób Moniuszko wyobrażał sobie imitację tańca hiszpańskiego - tłumaczył Michał Klauza.

Co jest wspólnym mianownikiem programu nadchodzącego koncertu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Paweł Siwek

Gość audycji: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 10:59
Podczas zorganizownej 5 stycznia uroczystości zabrzmiało sztandarowe dzieło wybitnego kompozytora - "Halka". Operę wystawiono we włoskiej wersji językowej. Wydarzenie transmitowała radiowa Dwójka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: Moniuszko to była miłość od pierwszego wejrzenia, a raczej usłyszenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:26
- Kiedy w zeszłym roku poproszono mnie o wykonanie koncertowej wersji "Halki", zupełnie nie spodziewałem się, że ta muzyka skradnie moje serce - mówił w Dwójce włoski dyrygent i skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń