Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 07:37
- Myślę, że jego twórczość lepiej przemawia do starszego pokolenia, które jeszcze na Moniuszce się wychowywało. W przypadku młodszego pokolenia jest ono obarczone pewną skazą, mianowicie ma bardzo kiepsko opracowany program edukacji muzycznej - mówił w Dwójce uczestnik konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe".
Audio
  • Relacja z konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe", która odbyła się w Poznaniu (Poranek Dwójki)
Plakat konferencji Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe
Plakat konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe"Foto: materiały prom.

Szapołowska1200.jpg
Grażyna Szapołowska: do reżyserowania "Halki" skłonił mnie czas

W dniach 14-15 grudnia badacze z całej Polski dyskutowali w Teatrze Wielkim w Poznaniu o spuściźnie kompozytora. Wydarzenie to rozpoczęło obchody Roku Stanisława Moniuszki. W maju 2019 roku minie 200 lat od urodzin ojca opery polskiej, twórcy "Halki" i "Strasznego dworu".

Jak miały brzmieć według zamysłu Stanisława Moniuszki jego najbardziej znane opery? Jak bardzo bogata, a jednocześnie zapomniana jest twórczość kompozytora? Jak przedstawia się program Roku Moniuszkowskiego? Odpowiedzi na między innymi te pytania padły podczas konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe". Zapraszamy do wysłuchania relacji.

***

Przygotował: Jacek Butlewski

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Zdobądź środki na świętowanie Roku Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 11:00
- Prawie w każdym mieście mamy ulicę Stanisława Moniuszki. Może warto w 200. rocznicę urodzin kompozytora zorganizować na niej święto jego twórczości - mówił Maxymilian Bylicki, który w Dwójce wyjaśniał, jak zdobyć ministerialne fundusze na organizację takiego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szwajcarska chatka". Premiera opery Stanisława Moniuszki po blisko dwustu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:06
- Pracując nad orkiestracją starałem się zachować pewien idiom, nawet nie tyle moniuszkowski, bo na dobrą sprawę nie wiemy, jakby Moniuszko chciał to zorkiestrować w roku np. 1840 - mówił w Dwójce Maciej Prochaska, który z zachowanego wyciągu fortepianowego opery "Szwajcarska chatka" zrekonstruował i opracował partyturę.
rozwiń zwiń